Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Koupaliště Stříbrný rybník kvůli špatné vodě ukončilo sezonu

12. 8. 2022

page.Name
Koupací sezona na Stříbrném rybníku je minulostí. Vzorky, které krajští hygienici odebrali na Stříbrňáku na začátku týdne, potvrdily, že voda v rybníku je kvůli sinicím nevhodná ke koupání. Provoz oblíbeného přírodního koupaliště na okraji Hradce Králové tak ve čtvrtek pro letošní rok skončil. Rekreační areál u rybníka zůstává v provozu i nadále.

Špatná kvalit vody je na Stříbrňáku každoroční problém. Letos vydržela voda v pořádku o něco déle než v předchozích letech. Nyní už je ale koupání na Stříbrňáku nevhodné a koupaliště je tak od čtvrtka uzavřené.

"Provozovatel oznámil k 11. srpnu 2022 ukončení provozu koupaliště ve volné přírodě Stříbrný rybník, provoz rekreačního areálu je nepřerušen," uvedla dnes mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Koupací sezona kvůli nevyhovující kvalitě vody v polovině července skončila také na koupališti ve volné přírodě v Dolcích u Trutnova. Voda ke koupání ve většině kontrolovaných nádrží v kraji je stále v pořádku. Poslední vzorky vody byly z některých vodních ploch odebrány v pondělí 8. srpna.

Zhoršená kvalita vody je v Oborském rybníku u Jinolic na Jičínsku, po koupání by se lidé měli na místě osprchovat čistou vodou. U některých citlivých lidí by se mohly vyskytnout zdravotní potíže. Zhoršená jakost vody je tam způsobená zvýšeným počtem sinic a chlorofylu-a při snížené průhlednosti vody.

Tento týden byly kontroly v kraji také na vodní nádrži Rozkoš v lokalitě Velká Jesenice na Náchodsku, kde by měla být voda vhodná ke koupání, s průhledností nad jeden metr a bez znečištění. Voda ke koupání bez závad je podle rozborů z tohoto týdne také na koupalištích ve volné přírodě v Dachovech u Hořic, ve Vrchlabí – Vejsplachách, na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem, v nádrži ke koupání v Mladých Bukách - Sejfech a na koupališti v Rychnově nad Kněžnou ve Včelném.

V pořádku by měla být voda ke koupání také na koupališti v Pecce, kde byl proveden 3. srpna. Podle informací z minulého týdne byla voda vhodná ke koupání také v koupališti ve volné přírodě WAKE PARK v Hradci Králové.

"Na umělých koupalištích v Královéhradeckém kraji je voda ke koupání vyhovující," uvedla Krejčí.

U koupališť ve volné přírodě, nádržích a kupacích oblastech podle hygieniků nelze změnit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí. Jakost vody sledují pouze na vodních plochách uvedených na svých webových stránkách. Koupání na ostatních nekontrolovaných vodních plochách je na vlastní nebezpečí.  

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz