Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Práce na Fortně jdou podle plánu. MHD se vrátí na původní trasu za měsíc

1. 8. 2022

page.Name
Přestavba frekventované křižovatky Fortna v centru Hradce Králové dosud vyšla zhruba na 18,5 milionu korun bez DPH. Cena stavby činí 52,6 milionu korun bez daně. Stavební část by měla být hotová do konce roku, teprve poté se na křižovatku vrátí osobní doprava. Vozy MHD by naopak měly přes Fortnu začít jezdit už od začátku září.

Křižovatka Fortna je už od března uzavřená pro veškerou dopravu i chodce. Stavbaři postupně předělávají křižovatku, silnice, chodníky, parkoviště i zastávky a přestupní stanoviště městských a linkových autobusů. V současnosti se opravuje také přilehlý Moravský most. "Stavební práce jdou podle plánu, harmonogram stavebních prací zhotovitel plní," potvrdila nyní ČTK mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

Stavbaři dokončili veškeré práce v podloží, spodní konstrukční vrstvy vozovky i dešťovou kanalizaci. V minulých týdnech byly osazeny obrubníky a stožáry trakčního vedení, byly vybetonovány zálivy zastávek MHD a v těchto dnech dělníci začali dláždit vybrané úseky na staveništi. "Během srpna zahájí stavbaři práce na asfaltové vozovce, nový povrch by měl být položen do konce prázdnin, jelikož od září se na tuto trasu vrací spoje MHD," řekla ČTK Rohlíčková.

Při rekonstrukci bude podle ní ještě třeba udělat nové chodníky v okolí křižovatky, osadit přístřešky a označníky zastávek MHD, vysadit zeleň a nainstalovat veřejné osvětlení. "Stavebně by tato investiční akce měla být hotová do konce letošního roku, poté přijde na řadu kolaudace," doplnila Rohlíčková.

Radnice s ohledem na lokalitu v historickém centru města předpokládá vícepráce, podle Rohlíčkové by neměly být neúměrně vysoké k částce, jež vzešla ze soutěže. "Vícenáklady vznikly především kvůli tomu, že se stavba nachází v archeologicky bohatém území. Pracovníci tak museli na místě strávit více času a zajistit větší rozsah výkopu," řekla ČTK.

Na jaře město získalo rozhodnutí o poskytnutí evropské dotace zhruba 21 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace na obměnu přilehlého dopravního terminálu.

"Minulý týden bylo v radě města schváleno další rozhodnutí, a to na rekonstrukci křižovatky Fortna, kde výše dotace může činit až 22 milionů korun. Dotace by měla být opět čerpána z IROP," řekla ČTK Rohlíčková.

Křižovatkou Fortna prochází vnitřní silniční okruh kolem historického jádra města a také je na ní důležitý přestupní uzel hromadné dopravy. Dosavadní uspořádání křižovatky ve tvaru písmene T nebylo bezpečně. Na křižovatce au zastávek MHD se ve špičkách tvořily kolony aut. Na místě bývá ve školním roce mnoho studentů, protože v okolí je několik středních škol, kampus univerzity a vědecká knihovna. U křižovatky leží i okresní soud, kasárna a zimní stadion.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK