Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Za požárem haly s odpadem na Slezském Předměstí stálo zřejmě samovznícení

30. 8. 2022

page.Name
Sobotní požár plechové haly s odpadem na Slezském Předměstí nezavinil člověk. Podle vyjádření krajských hasičů za požárem stál buď vyhozený akumulátor, nebo se odpad samovznítil. Hasiči předběžně vyhodnotili výši škody na půl milionu korun.

Vyšetřovatel hasičů na základě ohledání požářiště a vyhodnocení zajištěných kamerových záznamů vyloučil, že by požár vznikl lidským zásahem. S největší pravděpodobností tak došlo ke samovznícení odpadu nebo byl na vině vyhozený akumulátor.

Na Slezském Předměstí zasahovaly v sobotu u požáru skladovací haly s odpadem jednotky z 3. stupně požárního poplachu. Z objektu o rozměrech asi 40x40 m, který byl asi z poloviny plný odpadu, stoupal hustý dým. Hasiči zasahovali v dýchací technice, nataženo měli několik vodních proudů, k hašení využívali i výškovou techniku. Kvůli hustému dýmu požárníci na místo povolali chemickou mobilní laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva, aby monitorovala ovzduší. Zvýšené hodnoty škodlivin, které by překračovaly hygienické limity, však chemici nenaměřili.

Vyhazování baterií může způsobit požár, tvrdí hasiči

Z pohledu hasičů kvůli velkému riziku vzniku požáru do komunálního odpadu určitě nepatří jakékoliv baterie, ať se jedná o jednoduché monočlánky nebo nabíjecí akumulátory třeba od hraček, modelů nebo mobilních telefonů. Dále by se lidé měli vyvarovat vyhazování zbytků hořlavých kapalin, rizikový je třeba i lněný olej nebo fermež, opatrní by měli být i při likvidaci textilií, které jsou od těchto kapalin a olejů znečištěné. Specifickým problémem jsou baterie, které se objevují nesprávně právě v komunálním odpadu. Při špatné manipulaci s baterií může dojít k požáru celkem snadno, je to už při nesprávném nabíjení, skladování a podobně.

Obdobný požár na stejném místě řešili hasiči už v červenci 2021. I tehdy vyšetřovatelé na základě kamerových záznamů zjistili, že začalo hořet samovolně v hromadě odpadu, došlo tedy opět pravděpodobně ke samovznícení. Vzhledem k množství odpadků se nepodařilo prokazatelně zjistit, co bylo konkrétní příčinou. Při loňském požáru byla způsobena škoda asi 1,5 milionu korun, protože došlo k poškození skladovací haly.

Matěj Holaň
redakce@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK