Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Hradec oficiálně začal stavět fotbalový stadion. Hotovo bude za 14 měsíců

22. 2. 2022

page.Name
Hradec Králové dnes oficiálně zahájil hrubou stavbu fotbalového stadionu za 568 milionů korun bez DPH. Samotnému zahájení předcházelo získání povolení změny stavby před dokončením, které město získalo začátkem února a v minulém týdnu již nabylo právní moci. Na projekční, demoliční a přípravné práce, tak může v následujících týdnech navázat výstavba nosných konstrukcí. Nový multifunkční fotbalový stadion má být dokončen v první polovině roku 2023.

„Dosáhli jsme velmi zásadního momentu v celém procesu budování nového multifunkčního fotbalového stadionu, začíná samotná stavba. Na dnešním oficiálním zahájení jsme se setkali nejen se zástupci stavebních firem, ale také s projektanty, zástupci klubu a spoustou dalších, díky kterým bude moci nová aréna vzniknout. Jejich práce si nesmírně vážíme a je dobře, že město spolupracuje s takovým týmem profesionálů,“ řekl na slavnostní akci k zahájení stavby primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. 

Stadion staví sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Zvítězilo v soutěži zadané městem metodou Design and Build, kdy stavbu projektuje i staví jeden dodavatel. Stadion, který je největším investicí v novodobé historii města, by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.

Poslední razítko získal Hradec v únoru

Pro zahájení stavby bylo třeba získat povolení změny stavby před dokončením. „Na fotbalový stadion máme platné stavební povolení, ale v rámci metody design and build byl původní projekt upravený tak, aby splňoval požadované víceúčelové využití a zároveň se stavba vešla do finančního limitu. Proto dodavatel požádal o změnu stavby před dokončením, aby byl celý proces legitimní a naplňoval obsah předběžné nabídky. Toto povolení bylo stavebním úřadem vydáno a již nabylo právní moci,“ informoval náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha (ODS). 

Stavební firmy tak budou moci zahájit samotnou stavbu nové arény. „Na přelomu února a března budou na ploše bývalé (a brzy budoucí) hrací plochy postupně vztyčeny čtyři věžové jeřáby, které nám pomohou postavit hlavní nosnou konstrukci. Výstavba bude mít dva hlavní směry – jeden se zaměří na technologicky složitější západní tribunu a druhý bude řešit objemově větší věnec tribun. Postupně, jak budou dokončovány jednotlivé nosné konstrukce stadionu, budou zahajovány práce na vnitřních instalacích. „Základy“ budoucí hrací plochy pak budou položeny v průběhu podzimu,“ uvedl Aleš Fišer, technický vedoucí oblasti ze společnosti Strabag. 

Na podzim se vrátí na stadion i lízátka

Na stadion se na podzim vrátí také charakteristické stožáry osvětlení – tzv. lízátka. Podrobný průzkum potvrdil, že ikonická lízátka jsou po technické stránce v pořádku a budou sloužit i pro osvětlení nového stadionu. „Aktuálně se pracuje na projektové dokumentaci, která řeší umístění nových svítidel do osvětlovacích kruhů. Z této dokumentace vyplyne rozsah, způsob oprav a úprav lávek a konstrukcí pro světla. Vymyšleno a vyprojektováno je už kotvení lízátek do betonových základů – kotevní prvky půjdou v nejbližších dnech do výroby a v průběhu března by měl být první z nich osazen do betonu,“ doplnila Edita Novotná, tisková mluvčí společnosti Strabag.

Nejistá budoucnost staré východní tribuny

Projektanti do stadionu zakomponovali tři tělocvičny, stometrovou krytou dráhu i venkovní amfiteátr. Stadion by měl poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly či dožínky. Na koncerty by se do hlediště a na hrací plochu mělo vejít až 25.000 diváků. Kolem stadionu povede 600 metrů dlouhý atletický ovál.

Otazník zatím visí nad budoucností východní tribuny původního stadionu, která je asi 20 metrů od budovaného stadionu. Město teprve bude muset rozhodnout, zda ji dá odstranit nebo ji po opravě zachová.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, FCHK