Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradec uspěl. Zpoplatnění elektrokoloběžek posvětilo ministerstvo

16. 2. 2022

page.Name
Provozovatelé sdílených elektrokoloběžek budou nově platit hradecké radnici poplatek za zábor veřejného prostranství pro jejich parkování. Revoluční vyhlášku, kterou hradečtí zastupitelé schválili loni v létě, zkoumalo několik posledních měsíců ministerstvo vnitra. K vyhlášce jako takové sice mělo připomínky, podle kterých město chystá úpravy, zpoplatnění parkovacích míst pro elektrokoloběžky ale ministerstvo podpořilo.

Vyhlášku v souladu s nastaveným zákonným postupem přezkoumalo ministerstvo vnitra, které možnost zpoplatnění veřejného prostranství za umístění koloběžek uznalo, výhrady mělo k výši poplatku stanoveného za umístění jiných zařízení k poskytování služeb. Město nyní v intencích stanoviska ministerstva vnitra vyhlášku upraví.  

„Vzhledem k tomu, že elektrokoloběžky v našem městě rozdělily společnost, snažili jsme se uskutečnit takové kroky, které by pomohly oběma stranám. Provoz takových zařízení nelze zakázat, ale museli jsme nastavit jasná pravidla. Je dobře, že postup, který jsme zvolili, podpořilo i ministerstvo vnitra,“ pochvaloval si rozhodnutí ministerstva primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Podle zákona právě ministerstvo vnitra muselo přezkoumat městem novelizovanou vyhlášku o místním poplatku.

Provozovatelé prý už s poplatkem souhlasí

Stanovení poplatku za užívání veřejného prostranství k umístění kol a koloběžek s přídavným motorem ministerstvo shledalo v souladu se zákonem. „Vyhláška je platná, zpoplatnění parkování koloběžek a výši poplatku ministerstvo nerozporovalo. Dostal jsem informaci, že ji akceptují i provozovatelé, souhlasí s tou cenou tři koruny za metr a jednají s odborem majetku o vytyčení parkovacích míst. Doufám, že na jaře přijdou koloběžky už do nastaveného a regulérního prostředí,“ řekl Salonkám náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO).

Od loňského července v Hradci provozují službu sdílených elektrokoloběžek společnosti Lime a Bolt. Obě podle všeho plánují po zimní přestávce návrat do města. Podle memoranda mezi městem a provozovateli může každá z firem mít ve městě maximálně 400 koloběžek.

Ačkoliv město novelu vyhlášky vydalo v září loňského roku, poplatek provozovatelé elektrokoloběžek do konce roku 2021 nemuseli hradit. V Hradci totiž stále platila pravidla programu Antivirus II, v rámci kterého byl dočasně odpuštěn poplatek za zábor veřejného prostranství. „Poplatek začnou provozovatelé elektrokoloběžek hradit až v momentě, kdy budou vytyčena parkovací místa, aby bylo zřejmé, o jak velké plochy se jedná a v jakých lokalitách se nacházejí. O tom s nimi zatím stále probíhá jednání,“ doplňuje Marek.  

Město uvažuje i o zpoplatnění pro sdílená kola

Při aktualizaci vyhlášky by mohlo dojít k rozšíření poplatků i na sdílená kola bez motoru. Ty v současnosti provozuje v Hradci společnost Nextbike. Zastupitelé zároveň nedávno odsouhlasili finanční podporu pro sdílená kola ve výši dvou milionů korun za rok. Jako podmínku uvedli, že vysoutěžená firma musí veřejnosti garantovat prvních 15 minut jízdy zdarma.

Město podle Marka nyní řeší, zda nejsou elektrokolboěžky proti standardním kolům diskriminované. „Původně jsme měli záměr je nezpoplatňovat, ale vzhledem k tomu, že zastupitelstvo odhlasovalo velké finance na podporu sdílených kol, je otázka, zda není vhodná doba rozšířit vyhlášku i na kola a odstranit tím i případné výtky směrem k diskriminaci. Není to nic, co by nám ministerstvo nařizovalo, ale cítíme, že to může být některými provozovateli jako diskriminace vnímáno," uzavřel Marek.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Salonky HK