Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Partner pro Hradec? Firma Strabag fotbal podpoří, nyní řeší stadion

23. 2. 2022

page.Name
Rýsuje se pro fotbalový Hradec Králové nový partner? Firma Strabag, přední stavební společnost v České republice, která je součástí sdružení, které staví nový stadion, má zájem o vstup do prvoligového klubu. V jaké roli to bude, ovšem zástupci firmy nechtěli prozradit. Naopak ujistili, že nárůst cen stavebního materiálu se do vzhledu nové arény nepromítne.

Při poklepání základního kamene nového stadionu v Hradci Králové sdružení firem Strabag, Geosan Group a D+D Elektromont v úterý 22. února ujistilo veřejnost, že novou fotbalovou arénu pro 8 tisíc diváků za 568 milionů korun bez DPH vystaví podle plánu, byť od počátku realizace projektu rapidně stouply ceny stavebního materiálu.

Firma Strabag také oznámila, že má zájem vstoupit do klubu FC Hradec Králové, který úspěšně působí v nejvyšší soutěži.

„Strabag určitě vstoupí do hradeckého fotbalu,“ uvedl Petr Kafka, technický ředitel společnosti. „Vedeme jednání,“ doplnila Edita Novotná, tisková mluvčí Strabagu. V jaké roli to bude, zda jako generální partner nebo v jiné podobě, představitelé stavební firmy neprozradili. „Nechte se překvapit,“ uvedla s úsměvem Novotná.

Čtěte také: Miliardář Dědek o vstupu do fotbalového Hradce: Teď to není aktuální

 

Už v loňském roce se v souvislosti se vstupem do klubu vyjádřil Petr Dědek, jehož společnost D+D Elektromont je také součástí sdružení, které arénu staví. Podnikatel a majitel hokejového Dynama Pardubice tehdy uvedl, že má o vstup zájem, ale od té doby se věci nepohnuly.

„Všichni vidí, jaký je nyní stav na hradecké radnici a toto téma není aktuální. Myslím si, že otázku nového majitele klubu bude řešit nové zastupitelstvo,“ uvedl miliardář Dědek, jenž je majitelem skupiny firem pod hlavičkou DD Group.

Každopádně dveře se úplně nezavřely. „Nějaká jednání ještě budou a uvidíme, jak vše dopadne,“ řekl také Petr Dědek, tak je možné, že hradecký fotbal se s novou arénou dočká i silného partnera, ať už bude v jakémkoliv složení.  

Ušetření na technologických postupech

Co se týká samotné výstavby stadionu, tak zástupci Strabagu ujistili, že zdražení stavebního materiálu, jehož ceny v uplynulém roce dramaticky stouply, se do realizace a vzhledu arény nepromítne.

„V případě stavby stadionu je to tak, že metoda Design & Build nám umožňuje hledat řešení situace v rámci změny technologických postupů. My nemůžeme pochopitelně šetřit na úkor rozsahu operací, kvality provedení, nebo životnosti stavby. To nelze,“ řekl Edita Novotná.

„Nárůst cen stavebního materiálu zasáhl do cenových předpokladů velmi výrazně, ale jak jsem uvedla, z pohledu technologických postupů se nám nabízí prostor, jak tuto věc řešit. A tomu se v tuto chvíli věnujeme,“ dodala tisková mluvčí.   

Čtěte také: Hradec oficiálně začal stavět fotbalový stadion. Hotovo bude za 14 měsíců

 

Laicky řečeno, že by se po zvýšení cen stavebního materiálu postavilo méně, to se nestane. „Rozhodně se méně nepostaví. To ani nejde, to není možné,“ ujistil Petr Kafka.

„Máme tady zadaný projekt. I metoda Design & Build má své přísné podmínky. Vše je dané. Navíc stadion má splňovat parametry kategorie UEFA 4 a pravidla Unie evropských fotbalových asociací jsou také jasně daná, takže není moc prostoru, kde bychom měli ubírat. A jak jsem řekl, to ani nejde,“ zdůraznil Petr Kafka.

Fotbaloví příznivci z Hradce Králové a celého regionu se tak pomalu mohou těšit na jaro příštího roku, kdy by měl do nové arény dorazit k zahajovacímu zápasu Rapid Vídeň, přední rakouský klub.     

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, fchk.cz