Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Za čarou, ubohost, reaguje hradecký poslanec na zveřejnění adres politiků

16. 2. 2022

page.Name
Hnutí Chcípl PES dnes dopoledne zveřejnilo adresy poslanců, kteří před dvěma týdny hlasovali pro návrh nového pandemického zákona. Své příznivce vyzvalo, aby před bydliště poslanců, kteří přitom nepřetržitě už druhý den sedí ve sněmovně, přišli protestovat. Hradecký poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09) to označil za formu ubohého nátlaku. Ozvali se i další politici a opatření přijala i Policie ČR. Představitelé hnutí Chcípl PES nakonec adresy poslanců ze sociální sítě smazali.

Představitelé protestního hnutí Chcípl PES zveřejnili adresy celkem 70 poslanců, kteří na začátku února hlasovali pro návrh nového pandemického zákona. Stalo se tak ve středu ráno v době, kdy poslanci po zamítnutí návrhu v Senátu pandemický zákon projednávají podruhé. Hnutí Chcípl PES kvůli tomu už od úterý protestuje přímo před budovou Poslanecké sněmovny.

„Pokud se nemůžete dostavit na Malostranské náměstí a podpořit protesty, udělejte si malá protestní shromáždění u trvalých bydlišť 70ti poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemickeho zákona. Oni nám budou do chodu domácností a svobod zasahovat neustále. Držte se, tohle dáme," napsali zástupci hnutí Chcípl PES na Facebook. 

Poslanci, kteří už od úterního rána jednají ve sněmovně, se proti zveřejnění svých adres ostře vymezili. Nelíbí se jim zejména fakt, že protestům mohou být vystaveny jejich rodiny. Mezi adresami, které hnutí Chcípl PES zveřejnilo a vyzvalo své příznivce k protesty na nich, se objevila i trvalá bydliště čtyř poslanců z Královéhradeckého kraje.

Jedním z nich je i hradecký poslanec za TOP 09 a ředitel Gymnázia J. K. Tyla Matěj Ondřej Havel. Podle něj je výzva k demonstrování u bydlišť poslanců za čarou. „Tato forma ubohého nátlaku, strašení našich rodin a sousedů nemá s prezentováním názoru na demonstraci nic společného. Já jsem politická figura a prostor je před Poslaneckou sněmovnou. Ne moje děti doma," napsal na Twitter Havel. 

Zveřejnění adres poslanců rezolutně odsoudil i hradecký senátor Jan Holásek, který před týdnem v horní komoře Parlamentu zamítnutí pandemického zákona navrhl. „Takové praktiky do demokratické společnost a diskuze prostě nepatří," napsal Holásek. 

Na výzvu hnutí Chcípl PES reagovala na Twitteru i Policie ČR. „Aktivitu Chcípl PES jsme zaznamenali a přijímáme adekvátní opatření. Organizátoři vyzývají k protestům proti poslancům v místě jejich bydliště, přestože vědí, že jsou v Poslanecké sněmovně. Jsme okamžitě připraveni zakročit, pokud dojde k jakémukoliv protiprávnímu jednání," informovali policisté. 

„My jsme zahnáni do kouta, už nevíme, co dělat. Není to protizákonné. Je otázka, jestli je to v demokratické společnosti správný nástroj, ale otázka také je, jestli jsme stále v demokratické společnosti,“ řekl pro Seznam Zprávy předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert. Hnutí Chcípl PES po čase adresy poslanců ze svého facebookového profilu stáhlo s odůvodněním, že šlo o chybu. Své příznivce vyzvalo, aby šli protestovat před poslanecké kanceláře. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz