Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec získá bývalou nemocniční ubytovnu. Směnu schválili zastupitelé

1. 9. 2022

page.Name
Za pozemky v okolí nemocnice a tamní provizorní parkoviště získá město od hradecké fakultky ubytovnu v ulici Jana Masaryka na Moravském Předměstí. Dlouho připravovanou směnu schválili na svém úterním zasedání hradečtí zastupitelé. Podle dohody doplatí město nemocnici 1,5 milionu korun. Aktuálně má město ubytovnu ve výpůjčce a dočasně v ní ubytovalo několik desítek ukrajinských válečných uprchlíků. Do budoucna by chtěla radnice ubytovnu zrekonstruovat, nové byty by pak měly sloužit jako startovací, pro seniory nebo sociální služby.

Hradecká radnice získá od Fakultní nemocnice bývalou ubytovnu na Moravském Předměstí. Na oplátku město převede pozemky a provizorní parkoviště, které postavilo v roce 2020 v blízkosti nemocnice. Dříve nevyužívaná ubytovna nyní slouží ukrajinským válečným uprchlíkům, po skončení nebo zmírnění krize zastupitelé plánují budovu předělat na městské byty. „Předpokládáme, že budovu po rekonstrukci budeme moci využít pro sociální účely, bude možné zde umístit například neziskové organizace působící v této oblasti, či ji bude možné využít pro bydlení,“ doplňuje primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Budova ubytovny má dle znaleckého posudku hodnotu 116,3 milionů korun, pozemky a parkoviště mají celkovou hodnotu 114,8 milionů. Město tak nemocnici doplatí 1,5 milionů.

S dokončením směny města počítá začátek roku 2023. Oprava osmipatrové budovy by dle odhadů radnice měla stát přibližně 150 milionů korun. Bývalá ubytovna pro zdravotní sestry a lékaře by tak mohla nabízet možnost bydlení, jehož je v Hradci dlouhodobě nedostatek. „V budově se nachází 177 bytových jednotek, které jsou z hlediska rozměrů prostor velmi malé. Počet jednotek bude pravděpodobně pravděpodobně v budoucnu zredukován, aby naopak došlo k rozšíření dispozic bytů. Město by pak mohlo využívat jako byty startovací, pro seniory nebo sociální služby,“  říká náměstek pro správu majetku Pavel Marek (za ANO).

Matěj Holaň
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek