Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Jednání o koalici pokračují. ODS dává přednost pětikoalici před hnutím ANO

27. 9. 2022

page.Name
Jednání o nové hradecké koalici budou pokračovat čtvrteční schůzkou zástupců HDK a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Právě tyto strany by podle všeho měly utvořit novou hradeckou vládu. V zastupitelstvu by disponovaly většinou 21 hlasů. Pokusy vítězného hnutí ANO přesvědčit některou z těchto stran ke spolupráci, zatím zůstávají neúspěšné. Nejpočetnější zastupitelský klub v Hradci tak nejspíš zamíří do opozice.

Kdo povede hradeckou radnici následující čtyři roky? Otázka, kterou v posledních hodinách řeší všechny politické strany a s trochou nadsázky i celé město. Ačkoliv se vítěz komunálních voleb hnutí ANO snaží přesvědčit ke spolupráci hned několik subjektů, nejpravděpodobněji se i tři dny po volbách jeví vznik pětikoalice ve složení HDK+TOP09, ODS, Piráti, Rozvíjíme Hradec a Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ). 

Těchto pět volebních stran se u jednoho stolu sešlo hned v sobotu večer bezprostředně po sečtení posledního volebního okrsku. Ze schůzky odcházeli zástupci jednotlivých stran s pocitem, že jednání sice nebudou jednoduchá, ale vůli domluvit se vidí u všech zúčastněných. Další jednání naplánovaly strany na čtvrtek. Podle předsedkyně HDK Pavlíny Springerové by na něj měly strany přinést své představy nejen o programu, ale také o svých kandidátech do vedení města. Sama Springerová se netají tím, že by chtěla usilovat o post primátorky. 

Rozhodující slovo může mít ODS

Klíčovou roli v povolebních vyjednáváních hrají podle všeho občanští demokraté. Ti na rozdíl od HDK+TOP09, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a ZPHZ před volbami nevylučovali společnou koalici s ANO. Vítězné hnutí také občanské demokraty už oslovilo a nabídlo jim dokonce i post primátora. Dohromady však má ANO a ODS pouze 18 hlasů. Zástupci ANO tak přišli s nápadem, jak získat potřebný 19. hlas. Dodat by ho měl člen Trikolory zvolený na kandidátce SPD Ivan Picek.

Oblastní rada ODS však v pondělí večer upřednostnila jednání o pětikoalici. Volební lídr ODS Miroslav Hloušek pak variantu s Ivanem Pickem pro Salonky striktně odmítl. "Je to fabulace jako hrom, distancujeme se od toho. To, že nebudeme spolupracovat s SPD, jsem řekl několikrát a platí to i v případě kandidáta, který byl na kandidátní listině SPD zvolen," řekl Hloušek. Od oblastní rady dostal vyjednávací tým ODS ve složení Miroslav Hloušek, Oldřich Vlasák a Pavel Staněk mandát k pokračování jednání o pětikoalici. Na čtvrteční jednání přijdou zástupci ODS podle Hlouška s požadavkem obsazení čtyř pozic v radě města. 

Nevzdáváme se, zní z hnutí ANO

Případné obejití vítěze voleb označila hned v sobotu večer za neférové lídryně hnutí ANO Jana Šandová. Podobná slova zopakovali zástupci ANO i na včerejším setkání s voliči, na kterém jim poděkovali za projevenou důvěru ve volbách. "Aktuálně intenzivně vyjednáváme a sháníme koaličního partnera. Snažíme se přesvědčit naše partnery, aby s námi do toho šli, protože proti nám lze postavit jedině velikánskou a širokou koalici, ve které se budou těžko shodovat. Oni se shodnou pouze na tom, že jsou zoufalí a chtějí to dát dohromady proti nám," řekl na setkání s voliči staronový zastupitel a současně poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek.

Podle člena vyjednávacího týmu hnutí ANO Denise Doksanského stále existuje více variant koalic za účasti ANO. Dokonce prý jsou i varianty, které nepočítají s účastí ODS. Jenže zatímco hnutí ANO stále doufá, že se mu nakonec podaří některou ze stran přesvědčit, zástupci HDK+TOP09, Pirátů, Rozvíjíme Hradec i ZPHZ stále veřejně stále deklarují, že s ANO do koalice nepůjdou. "Měla by vzniknout pětikoalice demokratických stran, do které jsme připraveni vstoupit," uvedl například lídr ZPHZ Adam Záruba. Odmítavý postoj ke spolupráci s hnutím ANO včera zopakovali i zástupci hnutí Rozvíjíme Hradec. Reagovali tak na spekulace, že právě hnutí kolem senátora Jana Holáska nakonec s ANO utvoří koalici. 

O dalším vývoji by mělo být jasněji po čtvrtečním jednání potenciální pětikoalice.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek