Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

OBRAZEM: Po rekonstrukci za 80 milionů otevírá Sion školu v ulici Kleinerových

5. 9. 2022

OBRAZEM: Po rekonstrukci za 80 milionů otevírá Sion školu v ulici Kleinerových 21 snímků
Slavnostní otevření zrekonstruované budovy soukromých škol zřizovaných spolkem Sion se uskuteční dnes odpoledne v ulici Kleinerových na Moravském Předměstí. V kompletně zrekonstruované a rozšířené budově nyní najde zázemí mateřská i základní škola a dům dětí a mládeže. Přestavba objektu vyšla zhruba na 80 milionů korun, z toho asi 10 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Podle ředitele Sion škol Denise Doksanského jde o největší školskou investici v Hradci za poslední roky.

Žáci školy do nově zrekonstruované budovy nastoupili už prvního září. O den později si mohli školu prohlédnout novináři a v pondělí odpoledne školu čeká oficiální slavnostní otevření. Hned v úterý pak budou mít školy Sionu Den otevřených dveří, kdy se moderní stavba otevře veřejnosti. Děti si budou moci v rámci akce vyzkoušet kroužky, které nabízí Dům dětí a mládeže (DDM) Sion, uvedl ředitel a zakladatel školy Denis Doksanský.

"Po více než dvou letech stavebních činností a téměř 13 letech příprav otevírají Sion školy novou budovu pro MŠ, ZŠ a DDM v ulici Kleinerových. Budova prošla jak kompletní rekonstrukcí, tak zdvojnásobením plochy," uvedl Doksanský, který připomenul, že po rekonstrukci přibyla v budově dvě zcela nová patra. Nyní tak stavba pojme všech devět tříd Základní školy Sion J. A. Komenského a nově poskytne odborné učebny, laboratoř, knihovnu, multifunkční sál s jídelnou a další zázemí. Dle Doksanského je budova jednou z nejmodernějších v kraji i ČR.

"Vedle ZŠ zde sídlí také MŠ Sion, jejíž prostory prošly též rekonstrukcí, dále školní kuchyně, kde se připravuje přes 200 jídel denně a DDM). Zcela přebudována byla i zahrada a hřiště v areálu," řekl Doksanský.

Zřizovatelem soukromých Sion škol je spolek Sion, který nejprve založil v roce 2000 mateřskou školu. Vedle provozování škol se spolek podílí i na dalších aktivitách ve městě, jako jsou například rodinné akce Hradecká drakiáda, Město plné lampionů či Karneval na ledě. Od roku 1997 pořádá také společenskou událost Dny pro Izrael, informuje Sion na svém webu.

Podle Doksanského v současnosti navštěvuje Sion školy, včetně DDM, zhruba 1700 dětí. Z tohoto počtu připadá okolo tisícovky dětí na zájmové kroužky v sionském Domě dětí a mládeže. Sion školy působí v Hradci Králové na třech místech, kromě nového objektu v ulici Kleinerových také v ulici Na Kotli v Malšovicích a v Podnikatelském centru v Hradecké ulici, kde funguje sionská střední škola. Sionu patří objekt v ulici Kleinerových a v ulici Na Kotli, v Podnikatelském centru je v nájmu.

Matěj Holaň, ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek