Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

ONLINE: Komunální volby v Hradci vyhrálo hnutí ANO

23. 9. 2022

page.Name
Úderem 14. hodiny se uzavřely volební místnosti v 85 volebních okrscích v Hradci Králové. Voliči vybíral nové hradecké zastupitele v pátek a v sobotu. O přízeň voličů bojuje ve volbách celkem 555 kandidátů z 15 volebních stran. O tom, kterých 37 kandidátů získá na příští čtyři roky mandát městského zastupitele, by mělo být jasno v podvečerních hodinách. Vítězství z roku 2018 obhajuje v komunálních volbách v Hradci Králové hnutí ANO.

23:40  Pavlína Springerová o jednání o nové hradecké koalici. 

23:00 

22:05 - Jednání o nové hradecké koalici pro dnešek skončilo. Zástupci ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a Změny pro Hradec a Zelených už odešli ze salonku v Pivovarských domech, kam přijeli na jednání na pozvání HDK. Při odchodu potvrdili zástupci stran, že dohoda o vzájemné spolupráci je na dobré cestě. Nová koalice by měla mít 21 hlasů. Konkrétní programové body a personální složení budou všechny strany řešit na jednání v příštím týdnu. Znovu by se zástupci pětice stran měli sejít nejdéle ve čtvrtek.

21:45 - Zatímco se ve štábu hnutí ANO slaví volební vítězství, jejich političtí konkurenti se právě dohadují na tom, jak je z hradecké radnice vyšachují.

21:36 - Nová hradecká koalice se rýsuje. V Pivovarských domech aktuálně jednají o široké koalici zástupci HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a Změny pro Hradec a Zelených. Pokud se domluví, budou mít v 37členném zastupitelstvu 21 mandátů.

21:07 - Svou funkci v zastupitelstvu nakonec obhájila většina představitelů současné radnice. Zastupitelem zvolili voliči v Hradci Králové dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), 1. náměstkyni Moniku Štayrovou (za ANO) i náměstka Pavla Marka (za ANO). Končí naopak investiční náměstek Jiří Bláha (ODS) a také Martin Hanousek (Změna a Zelení), který vykonával post náměstka pro školství první polovinu právě skončeného funkčního období. 

21:05 - O nové koalici jedná nejen vítězné hnutí ANO, ale také koalice HDK+TOP09. Jejich kandidátka na primátorku Pavlína Springerová se v nejbližších minutách chystá zahájit osobní jednání s představiteli Pirátů. 

21:02 - Volební výsledky známe teprve několik minut a povolební jednání o nové hradecké koalici už jedou na plné obrátky. V hotelu Eliška, kde má celý den volební štáb hnutí ANO, začíná za pár minut jednání s představiteli SPD. Ve 22 hodin dorazí také zástupci ODS.

21:00 - Podívejte se na rozhovor s lídryní vítězného hnutí ANO Janou Šandovou. 

20:45 - Primátor Alexandr Hrabálek bude členem hradeckého zastupitelstva i další čtyři roky. Funkci těsně obhájil v přímém souboji s matadorem hradecké politiky Martinem Soukupem. Tomu mandát unikl o pouhých 13 hlasů. 

20:43 - Je hotovo. Český statistický úřad hlásí 100 procent sečtených okrsků. Vítězem voleb se stalo hnutí ANO se ziskem 24,51 %. 

20:35 - Ve volebním štábu ODS panuje výborná nálada. Lepší výsledek než před čtyřmi lety nečekala ani většina členů hradecké ODS. Posmutnělý je ovšem současný investiční náměstek primátora Jiří Bláha. Ten v zastupitelstvu končí.

20:25 - Velký souboj o zastupitelský mandát aktuálně probíhá v ODS mezi současným primátorem Alexandrem Hrabálkem a bardem hradecké politiky a současně předsedou zastupitelského klubu ODS Martinem Soukupem. Před sečtením posledních dvou okrsků vede Hrabálek o šest hlasů. 

19:40 - Veselá nálada panuje naopak ve volebním štábu SPD. Hnutí se poprvé v historii stane součástí hradeckého zastupitelstva.

19:35 - Poprvé po sto letech zůstanou mimo hradecké zastupitelstvo komunisté. Ve volbách získají jen lehce nad tři procenta. Ze zastupitelstva po 12 letech vypadnou také lidovci. Jejich koalice pro Hradec získá nad 4,5 procenta, k potřebné pětiprocentní hranici ji ale bude scházet několik tisíc hlasů. 

19:25 - Komunální volby v Hradci Králové vyhraje stejně jako v roce 2018 hnutí ANO. Druhá skončí s výrazným odstupem koalice HDK+TOP09. Do zastupitelstva se dostane také ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec, SPD a nakonec i Změna pro Hradec a Zelení. Naopak Koalice pro Hradec a Hradečtí kantoři zůstanou těsně pod čarou. Zmíněné vyplývá z průběžných volebních výsledků. Aktuálně je sečteno už 87 procent okrsků. 

19:05 - Výsledky svého průzkumu v HK zveřejnila Katedra politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Zatím to však vypadá, že minimálně hnutí ANO tento výzkum značně podcenil...

19:00 - Koalice pro Hradec pravděpodobně z hradeckého zastupitelstva vypadne. Aktuálně jim k překonání pětiprocentní hranice chybí čtyři desetiny procenta. Naděje se ale ve volebním štábu ještě úplně nevzdávají. 

18:55 - Koalice HDK a TOP09  se drží na druhém místě s aktuálním ziskem 13,52 %. Čekali jsme víc, ale šance na demokratickou koalici stále vidíme, zní z jejich volebního štábu.

18:50 - Hnutí STAN se ani tentokrát do hradeckého zastupitelstva nedostane. V jejich volebním štábu už jsou s neúspěchem ve volbách smířeni.

18:15 - Sečtena je už polovina všech okrsků. Vede hnutí ANO (25 %), před HDK a TOP 09 (13,3 %), ODS (10,3 %), Piráti (9 %), SPD (7 %), Rozvíjíme Hradec (7 %) a Změna pro Hradec a Zelení (5,5 %). Pod pěti procenty zůstává Koalice pro Hradec, KSČM, Hradečtí kantoři, hnutí STAN, ČSSD, hnutí Hradečáci, Hradec rozumem a Roma Luma. 

18:05 - Ve štábu hnutí Rozvíjíme Hradec je rozporuplná nálada. Lídr Jan Holásek stále doufá, že středopravicové strany získají v zastupitelstvu většinu, zároveň zde ale znějí hlasy, že Rozvíjíme Hradecpřece jen čekalo lepší volební výsledek. Aktuálně mají zhruba sedm procent hlasů.

17:45 - Ve štábu Změny pro Hradec a Zelených panuje optimismus, ale také napětí. Aktuálně chybí ZPHZ k potřebné pětiprocentní hranici 0,3 procent hlasů.

17:35 - Ve volebním štábu Pirátů zatím panuje optimistická nálada. S necelými devíti procenty jsou Piráti zatím na čtvrté místě. Stejnou pozici obsadili ve volbách i před čtyřmi lety.

17:30 - Sečteno je aktuálně 14 okrsků. Ve vedení je stále hnutí ANO před koalicí HDK s TOP09, ODS, Piráty a hnutí Rozvíjíme Hradec. 

17:00 - Po sečtení 8 okrsků vede hnutí ANO se ziskem 29 procent hlasů. Následuje HDK s TOP09 (10,4 %), ODS (9,5 %) a Piráti (7,5 %). 

16:40 - Nálada ve štábu hnutí ANO je zatím velmi optimistická. Po sečtení 3 okrsků vede ANO s více než 26 procenty.

16:30 - Po sečtení druhého okrsku už vede ANO před koalicí HDK a TOP09.

16:10 - Po sečtení prvního z 85 volebních okrsků překvapivě vede v Hradci Králové hnutí Hradečáci před hnutím ANO.

15:20 - Výsledky z žádného z 85 volebních okrsků v Hradci Králové zatím stále nejsou sečteny. Připomeňme si tedy, jak dopadly poslední komunální volby v roce 2018. Se ziskem necelých 24 procent zvítězilo hnutí ANO. Následoval Hradecký demokratický klub (15,6 %), ODS (10,3 %) a Piráti (10,2 %). Do zastupitelstva se dostala ještě Změna pro Hradec a Zelení (6,8 %), Koalice pro Hradec (6,8 %) a KSČM (6,2 %).  

14:35 - Restaurace Pivovarské domy, hotel U Elišky, hotel Grand, kavárna Artičok, Férová palačinkárna nebo restaurant Hit. To jsou místa volebních štábů hradeckých politických stran. Ohlasy z nich vám v příštích hodinách zprostředkujeme.  

14:30 - Stále čekáme na první volební výsledky z Hradce Králové. Podle zkušeností z roku 2018 by v Hradci Králové měla být sečtena polovina hlasů až kolem 19. hodiny. Jasno by mělo být už večer, ale 100 % sečtených hlasů očekáváme až v nočních hodinách.   

14:00 - Volební místnosti se právě uzavřely. Volební komise teď začnou se sčítáním hlasů. 

12:40 - Zajímavé statistické rozdíly najdeme i při pohledu na poměr žen a mužů u jednotlivých stran. Celkově tvoří ženy na kandidátkách do hradeckého zastupitelstva jednu třetinu kandidátů, muži třetiny dvě. Nejmenší počet žen najdete u ODS. Zatímco mužů kandiduje za občanské demokraty 33, ženy pouze čtyři. Na opačném spektru pak naleznete romskou politickou stranu Roma Luma, kde tvoří ženy dokonce nadpoloviční většinu kandidátů do zastupitelstva.

12:00 - Do uzavření volebních místností zbývají přesně dvě hodiny. Volební účast je zatím mezi 30 a 40 procenty.  

11:50 - Fotkou od volební urny se pochlubila na sociální síti také lídryně Koalice pro Hradec Růžena Divecká. Zda se jí podaří dovést KPH znovu do zastupitelstva, budeme vědět už za několik hodin. 

11:40 - Víte, kdo sestavil v Hradci nejstarší a naopak nejmladší kandidátní listinu? Suverénně nejstarší kandidátku složili v krajském městě komunisté. Mladší 50 let je u KSČM jen jeden z 37 kandidátů, průměrný věk pak atakuje hranici 70 let. Nejmladší kandidátku sestavili Starostové a nezávislí, průměrný věk jejich kandidátů činí lehce přes 38 let. Pokud se na 555 hradeckých kandidátů ze všech stran podíváme souhrnně, zjistíme, že průměrný věk kandidátů všech stran je necelých 49 let.

10:55 - Hnutí ANO zakončilo předvolební kampaň v Hradci Králové pátečním setkáním s bývalými ministry Karlem Havlíčkem a Klárou Dostálovou. Další setkání s voliči plánuje hradecké ANO hned v pondělí. Své voliče se prý chystá informovat o povolební situaci. 

10:30 - Hotovo, napsal na Facebooku k fotce u volební urny lídr hradecké kandidátky Roma Luma Jan Bendig. Otec slavných zpěváků Jana a Marcela se pokouší poprvé v historii dostat do hradeckého zastupitelstva romskou politickou stranu. 

10:20 - Kampaň politických stran nekončí ani během druhého volebního dne. Své fanoušky ještě v sobotu oslovují na sociálních sítích hnutí ANO, Rozvíjíme Hradec nebo Piráti. Ti se na Facebook pochlubili dokonce celou fotogalerií svých kandidátů u volebních uren. 

9:55 - Výsledky volebního průzkumu Univerzity Hradec Králové, o kterém jsme informovali už včera, se snad nakonec přece jen dozvíme už dnes po 14. hodině. 

9:40 - Do konce voleb zbývají ještě více než čtyři hodiny. Pojďme se podívat na další zajímavost z hradeckých kandidátek. Tentokrát se zaměříme na věk. Vůbec nejstarším kandidátem do hradeckých komunálních voleb je v tomto roce 92letý architekt Zdeněk Vašata, který kandiduje z 13. místa za ČSSD. Nejmladšími kandidáty je pak hned pětice politiků ve věku 18 let. 

8:00 - Začíná druhý den komunálních voleb. Voliči mohou přijít odevzdat svůj hlas až do 14 hodin. 

22:00 - Volební místnosti se pro dnešek uzavřely, prozatím přišla k volbám necelá čtvrtina oprávněných voličů. Lidé v Hradci Králové mohou přijít k volebním urnám ještě zítra od 8 do 14 hodin. 

20:30 - Volební účast během prvního dne je podle zpráv z volebních místností v Hradci Králové zatím spíš podprůměrná. Podívejte se v našem přehledu na to, kolik voličů přišlo ke komunálním volbám v Hradci Králové během jednotlivých voleb od roku 1990.

Volební účast: 
1990 - 73 %
1994 - 63 %
1998 - 41 %
2002 - 37 %
2006 - 41 %
2010 - 45 %
2014 - 39 %
2018 - 44 %

18:10 - Ačkoliv navzdory některým představám veřejnosti není funkce řadového městského zastupitele finančně příliš lukrativní, pozice v zastupitelstvu se dobrovolně vzdá jen málokdo. Z 37 současných zastupitelů neobhajují funkci jen čtyři. Za HDK už nebude kandidovat 77letý Ladislav Škorpil a na kandidátce hnutí ANO už nenajdou voliči Evu Matyášovou, Věru Pourovou a Jiřího Langera. Poslední dva jmenovaní už dříve opustili zastupitelský klub ANO. Všech dalších 33 současných zastupitelů z celkem sedmi politických stran a hnutí se v nadcházejících volbách pokusí svůj mandát obhájit.

16:05 - Hned pět z šesti bývalých hradeckých primátorů kandiduje do městského zastupitelstva i letos. Žádný z nich však není na úplném čele kandidátky. Nejvýš najdete někdejšího primátora a europoslance Oldřicha Vlasáka, který je na třetím místě kandidátky ODS. O dvě příčky níž pak je současný hradecký primátor Alexandr Hrabálek. Další bývalí primátoři už kandidují z pozic mimo první desítku. Zdeněk Fink je na společné kandidátce HDK a TOP09 na 14. místě, Jan Doskočil na kandidátce hnutí STAN na 19. místě a první porevoluční primátor Martin Dvořák kandidátku stejného hnutí uzavírá na 37. pozici. Z bývalých hradeckých primátorů letos nekandiduje pouze šéf radnice z let 2004 až 2010 Otakar Divíšek, který ODS opustil v roce 2018 na protest proti uzavření koalice s hnutím ANO.

15:00 - Po vzoru politiků z celostátní úrovně začínají i hradečtí komunální politici zveřejňovat své fotografie u volební urny. Jako první se na sítích pochlubil svou volbou bývalý náměstek primátora a dvojka na kandidátce Změny pro Hradec a Zelených Martin Hanousek. 

14:45 - Vlastní urnu před některými volebními místnostmi v Hradci Králové mají studenti z katedry politologie Univerzity Hradec Králové. Voliče, kteří opouštějí volební místnosti, oslovují s prosbou o vyplnění dotazníku. Takzvaný exit poll, při kterém voliči odpovídají mimo jiného na to, koho právě volili, probíhá na osmi místech v Hradci Králové. Výzkum dělá UHK ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně. Podle jednoho z organizátorů jde primárně o výzkum pro potřeby univerzity. Zveřejnění pro veřejnost se minimálně v nejbližších dnech nechystá.

14:00 - Volební místnosti se otevřely! Před některými už v tu dobu čekaly fronty lidí. Fotografie jsou z volebních místností na ZŠ Milady Horákové.

12:55 - Budete se rozhodovat až na poslední chvíli? Pak by vám ještě mohl pomoci přehled názorů jednotlivých stran na hlavní hradecká témata. Má město pokračovat v projektu podzemního parkoviště pod Velkým náměstím? Je stavba lávky u Aldisu předražená? Má Hradec finančně pomáhat svému partnerskému městu Černihiv? Na tyto a mnohé další otázky odpovídali kandidáti na primátora v naší nedělní debatě. Odpovědi najdete u jednotlivých fotek ve fotogalerii. 

 

12:20 - Hlasovací lístky dostali všichni občané města do svých domovních schránek nejpozději v úterý 20. září. Na volebním lístku mají voliči napsané číslo svého volebního okrsku a také přesnou adresu volební místnosti. Pokud jste náhodou lístky nedostali nebo je zapomenete doma, dostanete je přímo ve volební místnosti. Lidé, kteří jsou k trvalému pobytu hlášeni na magistrátu, mohou volit ve volebním okrsku číslo 10 ve střední zdravotnické škole v Komenského ulici.

12:00 - Do otevření volebních místností zbývají dvě hodiny. Připomeňme si proto, jakým způsobem můžete v komunálních volbách hlasovat. Hlasovací lístek je možné upravit třemi způsoby. Buď může volič označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze volební stranu, čímž dá hlas kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku v počtu 37. Dalším způsobem je možnost označit v rámečcích před jmény křížkem 37 vybraných kandidátů napříč volebními stranami. Třetí možností je kombinace dvou předchozích, kdy volič označí křížkem jednu volební stranu a v rámečku před jmény kandidátů další vybrané kandidáty z jiných volebních stran. V tomto případě dá hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany podle pořadí na hlasovacím lístku tolika kandidátům, kolik jich zbývá do počtu volených členů zastupitelstva, tedy 37. Po úpravě hlasovací lístek volič vloží za zástěnou do šedé úřední obálky, kterou dostane ve volební místnosti, a vhodí do volební schránky.​