Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Zájem o koleje hradecké univerzity stoupl, kolejné podražilo

19. 9. 2022

page.Name
Kapacita Vysokoškolských kolejí Univerzity Hradec Králové (UHK) je se začátkem nového akademického roku zaplněna ze sta procent. Škola zaznamenala zhruba 25procentní nárůst zájmu studujících o ubytování na kolejích. Kolejné se letos zvýšilo o osm procent, řekl ČTK mluvčí UHK Jakub Novák. V rámci rezervací byl podle něj největší zájem o ubytování v dvoulůžkových pokojích, které tvoří třetinu ubytovací kapacity vysokoškolských kolejí. Celková kapacita je 829 lůžek.

"Všechny ubytovací kapacity jsou momentálně studujícími zarezervovány. Zatímco v minulém roce bylo zhruba 1000 žadatelů, letos jich evidujeme o 250 více," řekl Novák.

Univerzita po dvou letech zvýšila kolejné. "Prakticky se to projevilo zdražením zhruba o devět korun na den na lůžko. Celkově tak musí studující za ubytování na kolejích připlatit k dosavadním 3200 korunám za měsíc o tři stovky navíc, na současných zhruba 3500 korun," řekl Novák.

Univerzita pro nadcházející akademický rok eviduje 7862 přihlášek ke studiu, což je mírný nárůst uchazečů. "V loňském roce šlo o 7679 přihlášek. UHK ke studiu nyní může přijmout maximálně 2430 studujících, zároveň je ale třeba počítat s tím, že zhruba 30 procent nakonec ke studiu nenastoupí. Přesná čísla budeme mít s koncem října, kdy se čísla nástupů nahlašují úřadu práce," řekl ČTK Novák.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké, filozofické a pedagogické fakultě. Největší zájem je tradičně o studium na pedagogické fakultě, kde evidují 4306 přihlášek.

Hradecká univerzita se po ruské invazi na Ukrajinu zapojila do pomoci ukrajinským studentům i ukrajinským akademikům. Podporuje také partnerské ukrajinské univerzity. "V rámci režimu studujících pod dočasnou ochranou evidujeme 16 studujících ukrajinské národnosti, kteří prchají před válkou a budou studovat na Univerzitě Hradec Králové. Nadále v těchto případech počítáme se stipendijní podporou studujících Ukrajinců, stejně jako tomu bylo hned po vypuknutí války na Ukrajině," dodal Novák.

Předchůdce dnešní UHK byl Pedagogický institut, který symbolicky vznikl v Hradci Králové 1. září 1959 a vzdělával učitele základních škol ve východních Čechách. Sloučením pedagogických institutů v Hradci Králové a Pardubicích byla v roce 1964 zřízena samostatná Pedagogická fakulta v Hradci Králové. Zákonná organizační změna přišla krátce po sametové revoluci, kdy 1. července 1992 ze samostatné PF vznikla škola s názvem Vysoká škola pedagogická v Hradci Králové. Rok na to se rozrostla o Fakultu řízení a informačních technologií, která se roku 2000 přejmenovala na Fakultu informatiky a managementu. V roce 2000 se škola také představila pod novým názvem Univerzita Hradec Králové. V roce 2005 se rozrostla o filozofickou a v roce 2010 o přírodovědeckou fakultu. UHK během své existence vychovala přes 45.000 absolventů, vyplynulo z údajů školy.

ČTK