Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Zářijový magazín Salonky je tady! Zaměřil se jak na volby, tak i na 25 let T-BASS

1. 9. 2022

Zářijový magazín Salonky je tady! Zaměřil se jak na volby, tak i na 25 let T-BASS 15 snímků
Jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku jsou nepochybně komunální volby, kdy občané zvolí do městských i obecních zastupitelstev na další čtyři roky své zástupce. Nejinak tomu bude 23. a 24. září i v Hradci Králové. O hlasy Hradečáků v nich zabojuje celkem 15 volebních stran. Kdo jsou letošní zájemci o post primátora, která strana má na kandidátce nejvíce žen? O tom je volební článek na stránkách magazínu.

K této události se vztahuje také nejen anketa, v níž na otázku Půjdete ke komunálním volbám? odpovídá trojice obyvatel města, ale také pravidelná rubrika Oko Salonek. Občany nabádá, aby k volebním urnám šli, avšak poté, když už někoho zvolí, prověřovali, jak dotyčný plní své předvolební sliby. A proč bude volit svého muže? O tom ve volebním rozhovoru hovoří Hana Hrabálková, manželka nynějšího primátora města Alexandra Hrabálka.

Jak už napovídá titulní strana magazínu, hlavním materiálem však nejsou volby. Zdobí ji totiž roztančený muž, kterým není nikdo jiný než Zdeněk „Zoli“ Zolman, zakladatel hradecké taneční skupiny T-BASS, jež letos slaví 25 let své existence a za tu dobu se může pochlubit řadou významných úspěchů včetně mezinárodních, například titulem mistra Evropy a dokonce vlastní show v Českém domě v New Yorku. „Nejvíce pyšný jsem ale na to, že se nám daří v té nejužší špičce se stále držet,“ řekl její zakladatel. Toho v dalším rozhovoru doplňuje tanečnice T-BASS Tereza „Kůča“ Kučerová.

Na svém kontě má společně s taneční skupinou titul mistra republiky. Na taneční styly street dance nedá dopustit a tvrdí, že se vše odvíjí od hudby. „Každý taneční styl má svoji hudbu, a to je základ. Vždycky mě bavila hip hopová hudba, proto mě v tanci oslovil právě hip hop, který je podle mě ze všech stylů nejsvobodnější,“ uvedla. Taneční část magazínu uzavírá svým příběhem Tereza Karanská, která do skupiny vstoupila před jednadvaceti lety a jak říká, naučila se tam vážit si lidí.

Porci kvalitního zářijového čtení doplňuje hradecký komiksový kreslíř Jaroslav Cimprich, autor komiksu Příhody party od Bílé věže. Na stránkách Salonek jsme nezapomněli ani na příznivce sportu. Hokejisté Hradce Králové počtvrté vstoupí do Ligy mistrů, evropské soutěže, ve které si v únoru 2020 zahráli památné finále s Frölundou. A na ledě švédského giganta zahájí 1. září i letošní ročník. Ani v zářijovém magazínu nesmí chybět Příběh postavičky. Slávek Trávníček tentokrát představuje předního fanouška hradeckého fotbalu Ludvíka, kterému jeho kamarádi neřeknou jinak než Ludwajs.

Víte o tom, že nedaleko Hradce v Praskačce letos zahájilo svou činnost Muzeum bednářství Jaroslava Tománka? O tento záslužný krok se postaral Pavel Tománek, který tím vzdal hold svému pradědovi. Pokud jste tam ještě nezavítali, máte 9. září při Dnech evropského dědictví možnost to napravit. Otevřeno bude od 16 do 19 hodin, jinak je běžná otevírací doba pro veřejnost každý pracovní den od 8 do 14.30 hodin.

O tom, že potenciál archeologie je obrovský vypráví v posledním rozhovoru magazínu Miroslav Novák, vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové, jehož odbornou specializací je doba bronzová a halštatská, terénní archeologická památková péče a je také kurátorem archeologické sbírky. „Tento obor zachycuje neuvěřitelně dlouhé období lidské existence, takže by nám to mohlo hodně říci i do budoucna. Věci se totiž opakují,“ prozradil. Zářijový magazín Salonky je tady a najdete ho ode dneška na vybraných distribučních místech v Hradci Králové .

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, Ondřej Littera