Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Hradec postupně rozšíří úsporné osvětlení, v další etapě i v centru města

8. 3. 2023

page.Name
Hradecká radnice plánuje pokračování postupné výměny veřejného osvětlení v ulicích města. Ještě v letošním roce se nová úsporná svítidla objeví na Gočárově okruhu. Včera pak radní schválili rozšíření i na oblast u malého městského okruhu, kde by se výměna měla uskutečnit v příštím roce. Zatím radní schválili vypracování projektové přípravy za 135 tisíc korun. Samotná výměna svítidel by pak mohla vyjít na zhruba 10 milionů korun, výraznou většinu nákladů by přitom měla pokrýt dotace z Národního plánu obnovy.

„Zpracování tohoto dokumentu je pro další rozvoj úsporného osvětlení v Hradci Králové velmi důležité. Je třeba zhodnotit, jakého osvětlení se bude výměna týkat, kde bude třeba doplnit nové výložníky a kolik nás to bude v budoucnu stát,“ popisuje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti).

Vypracování projektové přípravy, jejíž zadání na svém včerejším zasedání schválili radní města, vyjde na 135 tisíc korun bez DPH. Město by pak mělo mít k dispozici dokument, jehož součástí bude analýza a návrh osvětlení podle požadavků Národního plánu obnovy (NPO), představí rozpočet celé akce, dále bude vypracován energetický posudek a v neposlední řadě připravena žádost o dotaci. Druhá etapa výměny veřejného osvětlení v Hradci se týká oblasti v samotném centru města, konkrétně třídy Československé armády, Komenského ulice a Gočárovy třídy.

Druhá etapa výměny veřejného osvětlení v souladu s NPO navazuje na první etapu, která bude probíhat na Gočárově okruhu. Tam plánuje ještě v letošním roce město vyměnit stávající sodíková svítidla na lampách LED svítidla. Město si od nových svítidel slibuje levnější provoz i úsporu energie. Nová svítidla umožní mimo jiného také úpravy intenzity osvětlení v průběhu noci. Podle Vrbického by měly lampy nově svítit od 22 do 23 hodin pouze na 70 procent, mezi 23. a 6. hodinou pak na 50 procent výkonu. 

Na obě etapy by radnice chtěla využít dotaci. U první etapy na Gočárově okruhu už město loni podalo žádost o dotaci na podporu zvýšení energetické účinnosti a úspornosti systémů veřejného osvětlení. Činit by mohla až 7,9 milionu korun. Vzhledem k tomu, že do současné dotační výzvy NPO je možné se přihlásit jednou za rok, chystá se město i letos podat do stejného titulu žádost o dotaci. „Na druhou etapu chceme žádost o dotaci ze stejného dotačního titulu, jelikož v tomto případě je možné žádost podávat opětovně. Naším cílem je dosažení maximální úspory elektrické energie. Snížení poptávky po elektřině navíc přispívá k poklesu ceny energie a pomáhá plnit naše klimatické závazky,“ doplňuje náměstek primátorky pro oblast městských dotací a energetiky Lukáš Řádek (TOP09). Podle něj by měly na malém městském okruhu v rámci výměny svítidel vzniknout i přípojky pro nabíjení elektromobilů.