Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nextbike zdvojnásobí počet sdílených kol, v Hradci vznikne i 15 nových stanic

17. 3. 2023

page.Name
Počet sdílených kol v Hradci Králové se už brzy zdvojnásobí. Od jara by se v ulicích města mělo nově pohybovat až 250 jízdních kol společnosti Nextbike. Do poloviny roku se rozšíří také počet stanic. Pokud vše projde schvalovacím procesem, mohli by sdílená kola nově využívat například obyvatelé Podzámčí, Roudničky, Kuklen, Plačic, Svobodných Dvorů nebo sídliště Plachta. Díky podpoře z městské kasy platí pro veřejnost i nadále možnost využívat sdílená kola prvních 15 minut zdarma.

Využíváte rádi pro přepravu po městě sdílená kola? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Hradecká radnice po dohodě se společností Nextbike oznámila, že počet modrých sdílených kol v ulicích města se už od jara zdvojnásobí. Nově jich bude po Hradci k dispozici až 250. 

Výrazně zvýšit by se měl také počet stanic. Ze současných 50 na 65. Nové stanice potěší zejména obyvatele některých okrajových částí města, ve kterých dosud stanice sdílených kol nebyly. Radnice společně se společností Nextbike totiž zvažuje rozšíření například do Kuklen, Plačic, Podzámčí, Roudničky nebo Svobodných Dvorů. 

Podle radnice zatím není seznam stanic finální. Obsahovat by měl jak stanice na pozemcích města, tak i na jiných pozemcích soukromých vlastníků. Na městských pozemcích by mohly nové stanice vzniknout na točně na Podzámčí, na zastávce Hvězda, u SPŠ Stavební, u Pivnice Labská v Baarově ulici, ve Svobodných Dvorech v ulicích Dvorská či Pálenecká, na zastávce Masarykova, v Rybově ulici na sídlišti Plachta, v ulici Na Drahách v Malšovicích, na Slezském Předměstí v Gagarinově či Myslivečkově ulici, u nové sportovní haly na Pouchově v ulici K Sokolovně, na točně v Plačicích, u budovy ČSOB u Aldisu, v Roudničce a na Anenském náměstí v Kuklenách.

"Tato stanoviště budou podléhat povolovacím procesům v rámci zvláštního užívaní veřejného prostranství, jejich zprovoznění se tak předpokládá do poloviny roku," řekl Salonkám vedoucí kanceláře primátorky Petr Vinklář. Kromě vytvoření nových stanic by se měly některé stávající také rozšířit. Jde zejména o vytížená místa v centru města. Do stanic by se tak mohlo umístit více kol a tím se více podpořily výpůjčky. Rozšíření stanic město plánuje na Riegrově náměstí u hlavního nádraží, u Grandu, na třídě Karla IV., u terminálu či na náměstí 28. října.

Prvních 15 minut zdarma zůstává

Co se od jara nezmění, je možnost využívat sdílenou kola první čtvrthodiny zdarma. Tuto možnost mají Hradečáci od loňského léta díky až dvoumilionovému ročnímu příspěvku radnice. Nextbike už dříve informoval, že v prvních pěti měsících díky tomu vzrostl počet výpůjček o 44 procent. se v Hradci provedlo asi pět a půl tisíce jízd, denně zhruba 180. "Asi 86 procent výpůjček trvalo do 15 minut, což dokazuje, že občané podporují bikesharingu ze strany města ocenili a hojně využívali," okomentoval data CEO Nextbike Czech republic Lukáš Luňák. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Nextbike Česká republika