Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Nová lávka za 175 milionů namrzá a klouže. Radnice teď řeší, co s tím

8. 3. 2023

Nová lávka za 175 milionů namrzá a klouže. Radnice teď řeší, co s tím 21 snímků
Minulý týden se hradecké radnici podařilo otevřít novou lávku přes Labe pro pěší a cyklisty v lokalitě Aldis. Kontroverze kolem lávky tím ovšem neskončily. Zatímco před otevřením vyvolávala otázky vysoká cena, která nakonec dosáhla částky 175 milionů, po otevření překvapila cyklisty nepřipravenost okolních ulic. A nyní přichází další problém. Lávka při nízkých teplotách namrzá a klouže, a protože prý sůl a písek pro údržbu nelze použít, město zatím neví, jak proti tomu bojovat.

Jakým způsobem udržovat v zimě nově otevřenou lávku přes Labe? Tuhle na první pohled banální otázku aktuálně řeší na hradecké radnici. Zhruba 103 metrů dlouhá a 5,7 metru široká lávka, která vyšla celkem na 175 milionů korun, totiž v zimě namrzá a klouže. Běžnou údržbu solí nebo pískem přitom podle náměstka primátorky pro správu majetku Pavla Vrbického (Piráti) na lávce nelze použít.

Lávku budou mít ve správě městské Technické služby. "Lávku si ještě nepřevzaly. Dostávají manuál, jakým způsobem se starat o povrch lávky. Zatím to vypadá, že jediná doporučená metoda je ruční zametání povrchu, ale zjišťujeme to," řekl dnes Vrbický na tiskové konferenci.

Nadšený z problému není ani investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). "Kupodivu lávka ani za tu cenu nemá elektrické vytápění," uvedl Řádek a doplnil, že pro případ náledí bude potřeba otestovat nebo zjistit typ inertního materiálu, který by lávce neublížil. "Je pravdou, že náledí odstraňovat koštětem nejde," dodal.

Lávka má neobvyklou konstrukci, což bylo podle radnice i důvodem její vysoké ceny. Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních segmentů tenké mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního vysokopevnostního betonu.

Hradec si od lávky, kterou otevřel 2. března, slibuje oživení zóny Aldis a Smetanova nábřeží. V lokalitě stojí například stejnojmenné kongresové centrum, regionální centrála ČSOB nebo loni otevřený kongresový hotel Aldis. Lávka také přinese bezpečné spojení mezi centrem města a Šimkovými sady. Radnice na stavbu získala evropskou dotaci 102,7 milionu korun.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek