Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Nové radary začnou od května rozdávat pokuty. Benevolenci nečekejte

28. 3. 2023

page.Name
Řidiči pozor! Penalizační modul inteligentního dopravního systému (IDS) v Hradci Králové začne už brzy fungovat. Monitoring průjezdu na červenou se na vybraných křižovatkách spustí už od soboty 1. dubna. Od začátku května budou provinilcům chodit pokuty také za překročení rychlosti. A žádnou benevolenci nečekejte. Na padesátce přijde řidičům pokuta už za překročení rychlosti o čtyři kilometry za hodinu. Celý IDS má podle radnice především zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy ve městě.

Po zhruba pětiměsíčním zkušebním provozu chystá hradecká radnice spuštění IDS se všemi jeho prvky. Už brzy tak začne fungovat také penalizační modul systému. Hlavní části penalizačního modulu tvoří celkem 12 kamerových bodů v ulicích Hradce Králové. Ty zaznamenávají přestupky řidičů už od poloviny listopadu. Až doposud se však řidiči pokut bát nemuseli. Systém totiž běžel ve zkušebním režimu. To se ale už brzy změní.

Už do soboty 1. dubna začnou naplno fungovat kamery, které detekují průjezd vozidel na červenou. "Penalizační modul IDS bude v oblasti monitoringu jízdy na červenou spuštěn 1.dubna. Od 1. května pak budou v případě překročení rychlosti u radarů zasílána data o přestupcích na městskou policii," potvrdil náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS). 

Ten zároveň odmítl, že by radnice mohla menší přestupky tolerovat. "Nechal jsem si udělat  právníky ministerstva vnitra rozbor, zda můžeme na padesátce nastavit zaznamenávání přestupků například až od rychlosti 60 km/h. Jedinou zákonnou tolerancí je ale technická odchylka měření.  Ta je při nařízené maximální rychlosti 50 kilometrů v hodině tři kilometry," řekl Salonkám Hloušek. Přestupkem tedy bude rychlost 54 kilometrů v hodině a vyšší.

Podle náměstka pro dopravu byla mezi Hradečáky po měření rychlosti společenská poptávka, její zavedení vyžadovaly komise místní samosprávy i občané. "Bohužel pro některé řidiče, kteří mají těžkou nohu, tak příští období budou složitější," dodal Hloušek. Za dobu zkušebního provozu systém podle dřívějších informací České televize zaznamenal přes 26.000 přestupků.

Kde se nachází kamery?
Po celém se nachází 12 kamerových, z nichž čtyři jsou cílem bodů na úsekové měření, a do měst v Koutníkově ulici a Antonína Dvořáka. Dvě kamery budou hlídat průjezd vozidel na červenou, nacházejí se v Okružní ulici a na Rašínově třídě. Šest radar bude zajišťovat okamžité měření pak, jsou v ulicích Úprkova, Lhotecká, Zborovská, Pouchovská, na Pražské třídě a třídě SNP.

Za IDS město zaplatí 317 milionů korun včetně DPH. Dnes zastupitelé schválili třetí dodatek smlouvy s dodavatelskou firmou Cross Zlín o zvýšení ceny téměř o 19 milionů korun. Důvodem bylo zaplacení prací, které nešly dříve předvídat. Především šlo o nadměrné odvozy suti z přestavovaných křižovatek, zejména z kruhového objezdu Brněnská. Na stavbu město získalo evropskou dotaci 158 milionů korun.

Systém bude dopravu řídit tak, aby se netvořily kolony, například v ranní či odpolední špičce. Reagovat by měl například i na houstnoucí dopravu v době předvánočních nákupů. Systém by měl také umět komunikovat s auty, která již mají zabudované chytré palubní počítače. U MHD bude systém preferovat vozidla se zpožděním.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz