Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

OBRAZEM: Hradec rozdal výroční ceny, hlavní získali loutkáři Říčařová a Vítek

31. 3. 2023

OBRAZEM: Hradec rozdal výroční ceny, hlavní získali loutkáři Říčařová a Vítek 27 snímků
Hradecká radnice na čtvrtečním slavnostním večeru v nových prostorách banky ČSOB udělila výroční ceny města, kterými každoročně oceňuje významné osobnosti z kultury, sportu, vědy a společenského života. Nejvyšší ocenění, Cenu Dr. Františka Ulricha, získali loutkáři Věra Říčařová a František Vítek. Laureátem ceny Primus inter pares se stal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz bitvy u Hradce Králové z roku 1866 a za reprezentaci města . Událostí roku se stala open air koncert filharmonie s podtitulem Vodní hudba.

Jako první byla v průběhu večera předávána ocenění Talent královéhradecké kultury za rok 2022. Touto cenou město oceňuje mladé umělce z řad dětí a mládeže do 18 let, kteří dosáhli v předchozím roce mimořádného úspěchu, umístění v soutěži nebo počinu v oblasti kultury. Výběr provádí na základě návrhů vzešlých z ankety mezi kulturní veřejností, školami a občany města kulturní komise. Ocenění mladí umělci následně obohatili svým účinkováním předávání výročních cen.

„Všem nominovaným i samotným laureátům děkuji za jejich skvěle odvedenou práci a reprezentaci města. Věřím, že všechny tyto osobnosti se stanou inspirací pro další generace. Mladým talentům přeji, aby se jim v životě dařilo, vždy je rádi podpoříme,“ uvedla náměstkyně primátorky pro oblast kultury Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec).

Ocenění Talent královéhradecké kultury 2022 získali:

Jednotlivci

 • Ema Škrhová – hudební obor, klavír
 • Zuzana Marišlerová – hudební obor, klarinet
 • Štěpánka Zajíčková – hudební obor, klarinet
 • Marek Ulrich – hudební obor, klavír
 • Amélie Linková – hudební obor, hoboj
 • Lukáš Fiedler – hudební obor, zobcová flétna
 • Veronika Vítková – divadlo
 • Edéla Koudelková – výtvarný obor
 • Natália Janečková – floristika
 • Dorota Švorčíková – výtvarný obor

Kolektivy

 • Klavírní trio ŠpuKo – Bára Koutová, Pavlína Špuláková, Sára Koutová

Po ocenění mladých talentů přišla hlavní část večera - předání šesti výročních cen města Hradec Králové.

Jako první byla vyhlášena událost roku, ocenění za výjimečný čin, investici, projekt, výjimečnou událost či akci v uplynulém roce přínosnou pro město a kvalitu života jeho obyvatel. Událostí roku 2022 v Hradci Králové se na základě hlasování veřejnosti stal Open air koncert Filharmonie Hradec Králové s podtitulem Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží. Ředitel Filharmonie Hradec Králové Vladimír Derner převzal kromě ocenění událost roku ještě druhou cenu. Open air koncert Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží totiž bodoval nejen u veřejnosti, ale také u odborné komise, která za něj filharmonii udělila výroční cenu s názvem Hradecká múza.

Další ocenění si pak převzali studenti. Cenu primátorky za studentskou tvůrčí práci si v oborech přírodovědných, technických a zdravotnických odnesl Filip Kostelanský, a to za mimořádné vědecké výsledky, které přispějí ke zjednodušení a ke zlepšení detekce mutací DNA pomocí biochemických metod.

Druhou kategorií byly obory humanitní, společenské a pedagogické, kde exceloval Jan Petružálek. Cenu získal za tvůrčí vědecké a publikační činnosti v oblasti informačního a znalostního managementu, práci s mládeží a organizaci sportovní činnosti uvnitř i vně Univerzity Hradec Králové.

Hradeckou sportovní cenu 2022 získala Romana Ptáčková, dlouholetá trenérka Hradeckých lvic a od května loňského roku koučka týmu českých basketbalových reprezentantek. Kromě ní byla nominovaná karatistka Radka Tesařová a hokejový tým Mountfield HK.

Cenu Primus inter pares město uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu. V letošním roce byla udělena Radku Balcárkovi za dlouhodobou péči o odkaz bitvy 1866 u Hradce Králové a za reprezentaci města. V roce 1990 založil spolu s Pavlem Urbanem spolek Garda města Hradec Králové, který pořádá mezinárodní připomínkový festival Königgrätz 1866. Za tři dekády jeho konání ho navštívilo více než půl milionu návštěvníků.

Cenu dr. Františka Ulricha v letošním roce obdrželi manželé Věra Říčařová a František Vítek za celoživotní loutkářské mistrovství evropského významu. Královéhradecký řezbář, sochař, výtvarník, scénograf a loutkář tvoří se svou ženou loutkoherečkou umělecký tandem, jejichž scénografické, herecké, dramaturgické i režijní progresivní počiny v kontextu českého loutkového divadla platí za unikátní a zásadní. Jejich společnou legendu v Draku, jemuž pokorně sloužili v letech 1958 až 1981, podtrhla v roce 2017 Cena Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK / Jakub Misík