Sobota

30. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

OBRAZEM: Stavba nové loděnice finišuje, sloužit bude vodákům i otužilcům

9. 3. 2023

OBRAZEM: Stavba nové loděnice finišuje, sloužit bude vodákům i otužilcům 0 snímků
Výstavba nové kanoistické loděnice na pravém břehu Orlice v blízkosti centra Hradce Králové míří do finiše. Stavbaři už dokončili novou budovu a zbývá jim dodělat už jen terénní úpravy včetně nového vjezdu. Hradečtí radní mezitím rozhodli o nájemcích loděnice. Téměř celý objekt bude v nájmu vodáků z TJ Sokol Hradec, malou část budou využívat také Sportovní otužilci Hradec Králové. Oba nájemci by se do nové loděnice za zhruba 21 milionů korun bez DPH mohli nastěhovat na přelomu dubna a května.

Nový objekt nahradil nevyhovující loděnici z 20. let minulého století na pravém břehu Orlice za sportovním areálem TJ Slavia. Loděnici od loňského léta vybudovala firma Redomo a tvoří ji dvoupodlažní objekt, který je rozdělený na zázemí pro sportovce a na sklad lodí. Loděnice má ocelovou konstrukci pokrytou dřevěným obkladem. Starou loděnici dělníci v minulých týdnech zbourali.

„Nájemcům jsou k dispozici místnosti, které mohou sloužit jako zázemí pro sportovní vybavení, dále sociální zařízení, sprchy, posilovna, sauna a také klubovna. To vše včetně skladu, kam lze umístit až 150 lodí, budou využívat hradečtí vodáci ze Sokola. Jednu místnost pak budou moci jako své zázemí využívat také sportovní otužilci,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti).

Roční nájemné nebytového prostoru vychází na 600 korun za metr čtvereční za rok, za venkovní plochy používané pro sportovní činnost je to pětikoruna. Nájemné tak vodáky za rok vyjde na více než 466 tisíc korun, spolek otužilců pak bude hradit přibližně 16 tisíc za rok. Kromě těchto nájemců budou moci loděnici využívat také školy k tematické výuce, jako například střední a vyšší zdravotnická škola z Hradec Králové.

Ještě něž se ale budou moci nájemci do budovy nastěhovat, musí řemeslníci dokončit plochy kolem loděnice. „Samotná loděnice je již dokončena, stejně tak již během minulých týdnů došlo k demolici staré loděnice a odvozu suti. Zbývá nám už jen dokončit terénní úpravy v okolí, jako je vybudování zpevněné plochy pro vozidla, která zde budou parkovat nebo nakládat lodě pro převoz. Zkolaudováno bychom tak měli mít do konce tohoto měsíce,“ doplňuje náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek (TOP09). Poté budou následovat ještě dodatečné venkovní úpravy, které nejsou závislé na kolaudaci. Týkají se například zatravnění ploch či nového oplocení objektu. Stavba samotné budovy zatím vyšla město na 21,2 milionu korun bez DPH.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK / Barbora Petrovićová