Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

V pondělí začne v Hradci festival Jeden svět. Kromě filmů nabídne i debaty

25. 3. 2023

page.Name
Už za dva dny odstartuje v kině Centrál každoroční festival Jeden svět. Jedná se o sérii dokumentárních filmů o lidských právech. Program doprovázejí diskuse se známými osobnostmi nejen ze světa české žurnalistiky a filmu, ale i se zajímavými hosty ze zahraničí. Letošní ročník je pro Jeden svět jubilejní, má totiž pořadové číslo 25.

Hned v pondělí se návštěvníci budou moci těšit na besedu s Ivanou Svobodovou, čerstvou vítězkou Peroutkovy ceny za novinařinu. Reportérka Respektu se přijde podívat na projekci snímku Východní fronta. Od začátku války je na Ukrajinu pravidelně, cenu vyhrála právě za válečné reportáže z válkou zmítané země. Debaty se také zúčastní Andrej Poleščuk, který se kromě své práce analytika pro European Values Center for Security Policy věnuje i každodennímu reportování o dění na bitevním poli. Třetím debatujícím bude Martin Ocknecht, organizátor jedné z největších sbírek na podporu Ukrajiny v rámci organizace Post Bellum.

Pozvání na úterní debatu po snímku Naděje až do konce přijaly Helena Holá a Petra Němcová z organizace ALSA. Ta se věnuje pomoci lidem s diagnózou amyotrofické laterární sklerózy a jejich blízkým. Paní Holá a Němcová mají na starosti zejména fundraising, komunikaci s partnery a organizaci akcí. Rozmluví se tedy nejen o tom, jaké je získávat prostředky pro provoz takto velké neziskové organizace.

Středeční program nabídne hned dvě projekce s debatou. Po projekci snímku Polské modlitby bude následovat debata s Filipem Harzerem. Ten pro Seznam zprávy již několik let reportuje o Polsku a situaci LGBT+ lidí v něm. Není to ale jeho jediné zaměření – v České republice je málokterý novinář a publicista s větší znalostí polských politických reálií.

Druhou středeční projekci zakončíme debatou s novinářkou a moderátorkou Světlanou Witowskou. Ta bude po filmu Kuciak: Vražda novináře hovořit o roli novinářské obce ve světě, důležitosti aktuálních informací, ale i o svých bohatých zkušenostech.

Ve čtvrtek divákům nabídneme projekci filmu Nepříjemně blízko, po kterém se divákům představí Michaela Studená a Barbora Urbanová, které spolu založily projekt Pod svícnem. Ten je vůbec první organizací, která aktivně nabízí pomoc obětem domácího násilí a apeluje na změnu legislativy v této oblasti. Spolupracují s kapacitami z oboru jako je Lucie Hrdá nebo organizace Bez trestu.

Debatní program bude, stejně jako celý festival, zakončen pátečním promítáním filmu Sny z večerky. Po něm s diváky pohovoří koreanista Tomáš Horák z Univerzity Karlovy, jedním z předních českých expertů na korejskou kulturu a literaturu. Diskuse se zúčastní i Dũng a Hằng, kteří společně založili oblíbenou hradeckou restauraci Chich Food’s. Ti divákům nabídnou vhled do života vietnamské komunity v Česku a jejich úspěšného podnikání.

 

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Jeden svět