Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Žádné zpoždění, stadion bude v červnu hotový, potvrzuje klub i stavební firma

6. 3. 2023

page.Name
Rok od oficiálního začátku stavby míří práce na fotbalovém stadionu v Hradci Králové do finální části. Už za necelé čtyři měsíce bude nový stánek hotový a v červenci na něm hradečtí Votroci vyběhnou k prvnímu ligovému utkání. Dodržení červnového termínu pro dokončení stavby potvrzuje pro Salonky technický ředitel společnosti Strabag Petr Kafka, vedoucí stavby Daniel Novotný i generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.

Velkou slávu zažilo město Hradec Králové na konci února roku 2022. Po mnoha letech slibů a několika neúspěšných projektech konečně dotáhla hradecká radnice projekt nového fotbalového stadionu až ke slavnostnímu zahájení stavby. 22. února loňského roku poklepali zástupci vedení města, fotbalového klubu a také stavebních firem na základní kámen nové arény. Sen několika generací fotbalových fanoušků se od té chvíle začal zhmotňovat - moderní multifunkční aréna začala pomalu, ale jistě vyrůstat.

O rok později je již zřejmé, že stadion pro 9300 diváků se podaří také zdárně dokončit. Aréna má už několik měsíců dokončený prstenec tribun, koncem ledna se nad ni vrátila ikonická lízátka a těsně před dokončením už je také opláštění stadionu a střecha. Nově už převzali hrací plochu dodavatelé trávníku a postupně mizí i poslední připomínka starého Všesportovního stadionu – bývalá východní tribuna.

Smluvní termín dodržíme, potvrzuje Strabag

Podle smlouvy by konsorcium stavebních firem Strabag, Geossan Group a D&D Elektromont mělo stadion za 627 milionů bez DPH dokončit do 30. června letošního roku. A podle všech zúčastněných stran se stavbařům podaří tento termín dodržet. „Smluvní termín dokončení samozřejmě dodržíme,“ ujišťuje Petr Kafka, technický ředitel odštěpného závodu společnosti Strabag. To, že stadion roste podle plánu, potvrzuje i vedoucí projektu Daniel Novotný. „Drobné problémy jsou na všech stavbách. Hradecký stadion je velká a náročná stavba, takže je logické, že se několik dílčích zádrhelů objevilo. Nebylo to však nic, co by bylo neřešitelné nebo s čím bychom neměli předchozí zkušenosti. Stanovený harmonogram držíme a stadion by měl být podle všech předpokladů dokončen do konce června,“ říká Daniel Novotný.

Obavy z toho, že by se dokončení stadionu do konce prvního pololetí nestihlo, nemá ani generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl. „Na každém kontrolním dnu se ten termín deklaruje a všichni jsme seznámení s tím, že 30. června by měla proběhnout kolaudace,“ potvrzuje Jukl. S průběhem stavby je podle svých slov maximálně spokojen. „Každý den vidím, jak stadion roste před očima. Opravdu si myslím, že se mají Hradečáci na co těšit. Jako klub jsme s prací dodavatele maximálně spokojení,“ říká generální manažer hradeckých fotbalistů.

V médiích a na sociálních sítích se před časem čile spekulovalo o údajných problémech na stavbě. Vše spustil na začátku letošního roku článek deníku Sport, podle kterého měla být stavba v měsíčním skluzu a vedení hradeckého klubu proto už mělo shánět azyl na první zápasy nové sezony. Takové spekulace však stavební firmy, klub i radnice razantně popřely. „Musím říct, že nás to trochu urazilo, protože tam citovali náš klub, který v žádném případě o ničem takovém nevyjednával,“ říká s odstupem několika týdnů Richard Jukl.

Stadion otevře na konci července první ligový zápas

Po kolaudaci stadionu na konci června převezme stadion do své správy fotbalový klub. Oproti dřívějším předpokladům se však nakonec nový stadion neotevře slavnostním přátelským zápasem proti Rapidu Vídeň. Rakouský celek totiž požadoval po Hradci s předstihem přesný termín zápasu. „My jsme nebyli schopní deklarovat, že to bude konkrétně třeba 9. července. Bude tam hodně procesů, které musíme po převzetí stadionu nastartovat. Obávali jsme se toho, aby ta krátká doba po kolaudaci byla dostatečná na to, abychom se dokázali se stadionem naučit zacházet. Otevřeme tedy prvním domácím ligovým zápasem,“ vysvětluje generální manažer Richard Jukl. O tom, jaký soupeř přijede do nové arény jako první, rozhodne až los nadcházející ligové sezony. Ta začíná v sobotu 22. července. Pokud by los poslal první ligový víkend Votroky na půdu soupeře, otevřel by se nový stadion poslední červencový víkend při 2. kole Fortuna ligy.

Sektor hostí bude oplocený, neměl by však dráždit jako v Pardubicích

Jen o několik měsíců dříve než v Hradci otevřeli svůj skromnější nový stadion na začátku letošního roku v sousedních Pardubicích. Vlnu kontroverze vzbudil tamější sektor hostů, který spíš než tribunu připomíná klec. Podle vedoucího stavby hradeckého stadionu Daniela Novotného musí být sektor hostů oplocený i pod lízátky. „Kvůli chování radikálnější části fanoušků byl bohužel fotbalový svaz nucen přistoupit k těmto opatřením, tudíž se nové stadiony plánují s oplocením sektoru hostí. Vzhledem k velikosti stadionu si ale nemyslím, že bude tento sektor působit tak dráždivě jako v Pardubicích,“ vysvětluje Novotný.

Že má klub v podobě sektorů svázané ruce, potvrzuje i Richard Jukl. „Je dáno licenčním manuálem, jak mají sektory domácích i hostů vypadat. To znamená, že my jako klub s tím nemůžeme dělat vůbec nic,“ říká generální manažer FC Hradec Králové a zastává se i svých pardubických kolegů. „Myslím, že v Pardubicích kolem toho bylo až zbytečně moc humbuku. Pardubický sektor je podle předpisů. Bohužel je malý a málo zkosený a proto to působí tak špatně. Běžte se ale podívat na sektory pro hosty na jiných stadionech. Třeba na Slavii tam mají dokonce ostny. Takže bych v tom hodnocení sektorů byl trochu střízlivý,“ upřesňuje Jukl.

V nové aréně září lízátka ještě víc než dřív

Velkou radost naopak šéf hradeckého fotbalu neskrývá z nedávného návratu ikonických lízátek nad rozestavěnou multifunkční arénu. „Když teď vidím lízátka zpátky nad stadionem, tak si říkám, že opravdu stálo za to je zachovat. Do Hradce se vrátila jedna z jeho dominant a mám pocit, že v nové aréně září lízátka ještě o něco víc, než zářila v minulosti,“ usmívá se Richard Jukl. Samotná montáž světelných stožárů proběhla podle Daniela Novotného až nad očekávání hladce. Kompletně hotovo bylo za pouhých osm dní. Oproti původním předpokladům nedošlo ani k výraznému zkrácení ikonických stožárů. „Lízátka se zkrátila pouze o necelý půl metr a byla přisunuta výrazně blíž k hrací ploše. Všechny posudky se shodly na tom, že jsou lízátka ve vynikajícím stavu, takže mohou Hradečáci počítat s tím, že jedna z dominant jejich města může stát klidně dalších 100 let,“ zakončuje vedoucí stavby Daniel Novotný.

Tomáš Kulhánek, Matěj Holaň
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Pavel Struha/MMHK