Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Festival bez omezení. Stavební ruch na náměstí ustal, první část prací je hotová

22. 6. 2023

Festival bez omezení. Stavební ruch na náměstí ustal, první část prací je hotová 10 snímků
Těsně před startem divadelního festivalu Regiony dokončili stavbaři první část teplofikace historického centra Hradce Králové. Stroje a dělníci zmizeli z Velkého náměstí a přilehlých ulic tak, aby si návštěvníci mohli užít festival bez stavebního ruchu. Kompletně hotová je část mezi Café Na Kole a Galerií moderního umění, kde bylo od dubna kvůli stavebním pracím uzavřeno několik desítek parkovacích míst. Stavbaři se vrátí k pracím opět na začátku července, kdy se pustí do dalších etap. Kompletně hotová by měla být teplofikace historické centra v říjnu.

Těsně před pátečním startem divadelního festivalu Regiony utichly stavební práce v historickém centru Hradce Králové. Stroje i dělníci, kteří na Velkém náměstí a přilehlých ulicích pracovali od dubna v rámci teplofikace starého města, z historických kulis centra Hradce zmizeli na základě dřívější dohody. "Takový slib jsme dali paní primátorce Pavlíně Springerové, paní náměstkyni pro kulturu Iloně Dvořákové a paní ředitelce Klicperova divadla Evě Mikulkové. Na starém městě možná zůstane jen jedno nevelké oplocené staveniště v Tomkově ulici za Galerií moderního umění, ale všechny hlavní ulice vedoucí k divadlu budou volně průchozí," uvedl Petr Juránek, místopředseda představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové (THHK), které teplofikace historického centra zajišťuje.

Kompletně hotovo už je v úseku mezi Café Na Kole a Galerií moderního umění. Jak je vidět na přiložené fotografii, ještě v pondělí zde naplno pracovali stavbaři.

Dnes už ale těmito místy bez omezení projíždí automobily a řidiči mohou po více než dvou měsících znovu využívat i několik desítek parkovacích míst, které byly kvůli pracím od dubna uzavřené.  

Stavební ruch se do historického jádra znovu vrátí až začátkem července po konci divadelního festivalu Regiony. Během prázdninových měsíců by měly být postupně realizovány etapy v krčku spojujícím Malé a Velké náměstí, před historickou radnicí nebo v Klicperově ulici u budovy bývalé městské knihovny. "Relativně nejpozději dokončíme práce v Dlouhé ulici u Šatlavy, v Úzké ulici a také v Radoušově ulici. Kompletně hotovi budeme v říjnu," popsal plány prací Juránek.

Společně se stavbaři pracují na místě i archeologové z hradeckého muzea, jejich nálezy odhalují například prvky původního dláždění povrchu Velkého náměstí, zlomky keramických nádob nebo například odřezky vyčiněných kůží, dokladující činnost ševců a pasířů. "Snažíme se provoz na Velkém náměstí a okolních ulicích omezovat co možná nejméně, daří se nám během realizace některé etapy slučovat, případně je urychlovat. V tuto chvíli je harmonogram v zásadě dodržován, místy jsme dokonce i o něco rychlejší, než byl plán," dodal předseda představenstva THHK Jiří Seidler.

Investiční akce je součástí dlouhodobého úsilí města i Tepelného hospodářství o pokračující přechod z původních lokálních plynových zdrojů vytápění na efektivní dálkové teplo. Jeho prostřednictvím zásobuje Tepelné hospodářství více než 24 tisíc odběrných míst na území města, teplo přitom odebírá z Opatovic nad Labem od distribuční společnosti EOP Distribuce. Probíhající teplofikace historického středu města umožní připojení k dálkovým rozvodům tepla například všem budovám Klicperova divadla, objektu historické radnice či bytovým domům. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, Ester Machačová