Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

FNHK začala jako první v ČR používat při masivním krvácení speciální metodu

12. 6. 2023

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) jako první v Česku začala používat u pacientů s masivním, život ohrožujícím krvácením, speciální ER-REBOA katétr. Nemocnice novou metodu léčby použila od června 2022 u čtyř pacientů v kritickém stavu. Dva z nich závažné poranění po dopravní nehodě přežili. Počet vhodných indikací pro použití metody by se měl ve FNHK pohybovat v řádu jednotek pacientů ročně. Učit se ji jezdí do Hradce i lékaři z jiných českých nemocnic.

Podstata léčebného postupu spočívá podle FNHK v tom, že katétr (tenká trubice) je tříslem zaveden do aorty pacienta, ve které se na vhodném místě nafoukne balonek a tím se přeruší či omezí průtok krve do vnitřních orgánů či končetin. Lékaři tak získají krátký časový prostor na provedení operace, která krvácení zastaví.

"S novou metodou jsme se seznámili v roce 2017 na stáži v USA, kde se používá již několik let, a loni v červnu využili tuto metodu u prvního pacienta v ČR," uvedl přednosta Kliniky urgentní medicíny FNHK Jaromír Kočí.

Katétr se rozhodli lékaři zavést i muži, který na Královéhradecku v polovině letošního května havaroval na motocyklu a utrpěl rozsáhlá poranění nohou, pánve a břicha, které bylo doprovázeno masivním krvácením. Záchranáři muži na místě nehody podali tzv. plnou krev, po převozu do nemocnice zavedli katétr a provedli potřebné operace. V současnosti muž prochází rekonvalescencí. „Personál nemocnice mi říkal, že jsem tu nehodu přežil hlavně díky nově zaváděným postupům... Všem moc děkuji za záchranu života,“ uvedl pacient.

Klinika urgentní medicíny FNHK novou metodu také vyučuje na kurzech, aby ji mohli používat i další specialisté. "Byli u nás vojenští chirurgové i kolegové z ostatních nemocnic, kde se tato metoda začíná používat. Jednalo se již o desítky lékařů," uvedl Kočí.

Podání tzv. plné krve pomáhá nahradit masivní ztráty krve a u mnoha pacientů pomohlo k záchraně jejich životů. Při standardní léčbě se pacientovi podávají červené krvinky, plazma a krevní destičky, a to od různých dárců. Plná krev se liší od té, co cirkuluje v oběhu tím, že se za pomoci speciálního filtru odstraní bílé krvinky. Pacient dostává v jednom plastovém sáčku tu nejkvalitnější tekutinu, která se velice blíží tomu, co při krvácení ztrácí. Tím je bezpečnější pro pacienta v kritickém stavu, sdělili zástupci FNHK.

FNHK je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je tu hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz