Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Hradec chystá investice do základních a mateřských škol za půl miliardy

15. 6. 2023

page.Name
Radnice Hradce Králové chystá na nejbližší roky investice do základních a mateřských škol zhruba za půl miliardy korun. Školám by měly především přinést větší prostory pro kvalitnější výuku stále více žáků. Některé ze 17 základních škol se již dostávají na hranici kapacity. Novinářům to ve středu řekli představitelé města.

"Kvůli nedostatku místa není možné děti dělit do více výukových skupin. Dále na řadě škol chybí kvalitní sportoviště a dostatečné zázemí pro pedagogy," uvedla primátorka Pavlína Springerová (HDK), do jejíž gesce školství patří. Školy nyní podle ní nevyužívají přes 50 úvazků učitelů, protože kvůli nedostatku prostor nemohou dělit třídy.

Naplněnost městských základní škol se v posledních letech zvyšuje. Optimální průměrný počet do 24 dětí ve třídě má v aktuálním školním roce jen sedm městských škol. Deset škol má průměr nad 24 žáků ve třídě. Ještě před deseti lety byly nad průměrem 24 žáků ve třídě jen čtyři školy.

Přibližně 120 milionů korun hodlá město v nejbližších letech investovat do sportoviště školy ve Svobodných Dvorech a do rekonstrukce školy v Habrmannově ulici. Přístavba školy v Malšově Lhotě by měl vyjít na 41 milionů korun. Stavba nové mateřské školy Podzámčí by měla přijít asi na 130 milionů korun a nová jídelna v ZŠ Kukleny by měla stát zhruba 64 milionů korun.

"Velkých projektů připravujeme více než 20. Vedle nich jdou do škol v rámci menších akcí či běžné údržby další desítky milionů korun ročně," řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Aktuálně největší investicí města je přestavba Základní umělecké školy Střezina. ZUŠ Střezina je s 2300 žáky největší školou svého druhu v Česku. „Na konci loňského roku byl dokončený objekt výtvarného oboru, nyní se kompletně renovuje taneční pavilon a dostavována spojovací chodba. Práce zde zatím probíhají podle stanoveného harmonogramu. Přibližně od začátku června se budova zatepluje, během letních měsíců pak počítáme s dokončením rozvodů a provedením nových omítek. Na podzim je pak nachystána pokládka speciálních podlah do několika sálů,“ uvedl Lukáš Řádek. První etapa, která vychází na 92,2 milionu korun, bude dokončena v závěru letošního roku.

Již letos v srpnu by měla být hotová přestavba a rozšíření ZŠ Úprkova za 74 milionů korun. Zde došlo ke kompletní rekonstrukci pavilonu za historickou budovou školy. Dispozičně upraveny byly některé místnosti v přízemí a prvním patře budovy. Řemeslníci vyměnili inženýrské sítě, zhotovili nové podlahy, vnitřní omítky, vybudovali také nové sociální zařízení. „Výraznou změnou v rámci této rekonstrukce je nástavba odborných učeben včetně zelené střechy s terasou a venkovní odbornou učebnou,“ popisuje náměstek Řádek. K celé rekonstrukci přibyla také výstavba výtahu, aby byl zajištěn plně bezbariérový přístup. Celkem práce vycházejí na 74,4 milionu korun. Během prázdnin projde rekonstrukcí také přilehlé sportoviště. Hřiště na basketbal bude předělané, nový vzhled získá i víceúčelové hřiště a opraví se běžecká dráha. Vše doplní nový prostor pro vrh koulí a stoly na stolní tenis. 

V srpnu by město chtělo dokončit problematickou rekonstrukci a rozšíření ZŠ Svobodné Dvory. Stavba začala na jaře roku 2021 a původně měla být hotová loni v srpnu. Původní stavební firma však skončila. Stavbu nyní i s dodatečnými objednávkami města dodělává nová firma. Vše by mělo být hotové do konce srpna a přijít na 37 milionů korun místo původně předpokládaných 18 milionů korun.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz