Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Pošta na Novém Hradci zůstane, fungovat bude dál na stejném místě

27. 6. 2023

page.Name
V Hradci Králové zůstane od 1. července v provozu osm z dosavadních 14 poboček České pošty. Podle původních plánů pošty mělo v krajském městě skončit v polovině roku hned sedm poboček včetně všech tří na Moravském Předměstí. Radnici se ale v dubnu podařilo s vedením České pošty domluvit na zachování pobočky na Benešově třídě. Fungovat na původní adrese nakonec zůstane i pobočka na Novém Hradci, kde město zvažovalo přesun do pobočky městské knihovny.

Na konci března oznámila Česká pošta plán na výraznou redukci svých poboček. V celém Česku se rušení týkalo 300 poboček, z toho hned sedm mělo být v Hradci Králové. Původně tak ve městě mělo dojít k uzavření celé poloviny stávajících pošt. „Návrh pro nás nepochopitelně obsahoval i redukci všech poboček na Moravském Předměstí a v Třebši, tedy na největším sídlišti v kraji. Podařilo se nám s Českou poštou nakonec dohodnout zachování pošty na Benešově třídě s tím, že pobočka na Novém Hradci se převede do režimu Pošta Partner,“ připomíná primátorka Pavlína Springerová (HDK).

V rámci dohody s vedením České pošty se hradecká radnice zavázala, že pro pobočku na Novém Hradci Králové zajistí a poskytne své prostory. „Tato dohoda platí. Pošta na Benešově třídě zůstane součástí standardní pobočkové sítě, v minulém týdnu nám zástupci České pošty potvrdili, že pobočku na Novém Hradci budou provozovat do doby, než se dořeší její převod do režimu Pošta Partner,“ dodává primátorka.

Které pobočky v Hradci už v pátek otevřou naposledy?

1) na Plotištích nad Labem v ulici Petra Jilemnického
2) v areálu Hvězda v ulici Štefánikova
3) ve Věkoších v ulici v Sokolovně
4) u točny MHD Pod Strání v ulici Milady Horákové
5) u Supermarketu Albert na Pražském Předměstí v ulici Fráni Šrámka
6 ) v Kuklenách v Pardubické ulici

Radnice zvažovala, že poštu na Novém Hradci přemístí do místní pobočky městské knihovny. K tomu ale nakonec nedojde. Podle náměstka primátorky pro oblast správy městského majetku Pavla Vrbického (Piráti) by došlo k omezení zázemí knihovny, což by pocítili jak zaměstnanci, tak i návštěvníci knihovny. Místo toho jedná město s Českou poštou o směně, díky které radnice získá do svého majetku budovu se stávající pobočkou pošty v Lesní ulici.

Pro klienty pošty na Novém Hradci se tak nakonec nic nezmění a nadále budou moct navštěvovat pobočku na stejném místě. "Budeme s Českou poštou jednat o majetkové směně s doplatkem, po které by město objekt s pobočkou získalo do svého majetku. Pošta na oplátku projevila zájem o pozemek v Deštném v Orlických horách, který je v našem vlastnictví. Pokud se podaří domluvit podmínky, které zastupitelé odsouhlasí, pobočka pošty zůstane tam, kde je nyní. Město navíc na Novém Hradci Králové získá dva byty, které jsou v solidním stavu,“ říká Vrbický.

Do doby, než město získá budovu s pobočkou pošty do svého majetku a pobočku současně převede do režimu Pošta Partner, bude pobočka nadále fungovat pod správou České pošty. Ani v budoucnu by nakonec nemělo pobočku provozovat město. "Jednáme se společností, která zaměstnává tělesné postižené občany a spravuje několik poboček po celé republice. Mají tak s provozem poštovních služeb zkušenosti. Věřím, že se domluvíme na podmínkách, které budou pro obě strany výhodné a zajistí dostupnost poštovních služeb v této místní části našeho města,“ uzavírá náměstek Pavel Vrbický.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: mapy.cz