Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

VAK Hradec Králové měl loni rekordní zisk 83 milionů, většinu dá na investice

15. 6. 2023

page.Name
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 73 milionů korun z loňského rekordního zisku 82,7 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 6,2 milionu korun, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom valná hromada. Loňský zisk vodáren byl meziročně vyšší o 38 procent. V roce 2021 měly vodárny zisk 60,1 milionu korun a rozdělily jej obdobně. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Loni vodárny zvýšily investice o 35 procent na 350 milionů korun z 260 milionů v roce 2021. Největšími stavbami byly výměna starého potrubí do hlavního vodojemu v Hradci Králové, rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích, rekonstrukce hradecké úpravny vody a rekonstrukce kanalizací v Hradci Králové. Novými velkými stavbami budou rekonstrukce části potrubí z prameniště Litá do Hradce Králové a zvýšení kapacity vodojemu v Chlumci nad Cidlinou. Letos by investice měly dosáhnout 428 milionů korun.

"Od roku 2006 společnost investovala do svých vodohospodářských zařízení 3,65 miliardy korun. Současná hodnota majetku společnosti v reálných cenách činí 14,61 miliardy korun," uvedl předseda představenstva František Barák.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi, zaměstnává 21 lidí. Vlastní provoz má pronajatý společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Nájemné od KHP, které loni činilo 284 milionů korun, je hlavním příjmem VAK. Celkové výnosy společnosti VAK loni činily 325 milionů korun.

Od Královéhradecké provozní získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni na dividendách od KHP přijal 6,6 milionu korun. Kromě nájemného VAK hradí investice i z dotací od ministerstva zemědělství a z úvěrů.

Královéhradecká provozní ze sítí VAK zásobuje pitnou vodou přes 170.000 lidí. Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 127,88 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně o 21,3 procenta více.

ČTK