Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Vzhůru do oblak! Unikátní akce otevře handicapovaným nebe nad Hradcem

13. 6. 2023

Vzhůru do oblak! Unikátní akce otevře handicapovaným nebe nad Hradcem 0 snímků
Unikátní akce pro zdravotně handicapované, jaká nemá v Evropě obdoby, se už v sobotu uskuteční na hradeckém letišti. 14. ročník charitativní akce Open Skies for Handicapped nabídne stovkám lidí se zdravotním znevýhodněním jedinečný zážitek z vyhlídkového letu nad východními Čechami. V areálu letiště je připraven také bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost. Akci pořádají Letecké služby Hradec Králové za podpory města, Královéhradeckého kraje a celé řady dalších partnerů. Vstup na akci je pro všechny návštěvníky zdarma.

Pro stovky zdravotně postižených lidí z celého Česka se stane sobota 17. června nezapomenutelným dnem, ve kterém se mohou splnit i ta nejodvážnější přání. Díky oblíbené charitativní akci Open Skies for Handicapped (OSH), jejíž 14. ročník se koná na hradeckém letišti už tuto sobotu od 9 hodin, se totiž lidé s různými handicapy dostanou až do oblak. Čekají je vyhlídkové lety nejen nad Hradcem Králové, ale i nad celými východními Čechami zcela zdarma. 

První ročník evropsky unikátní akce se v Hradci Králové uskutečnil už v roce 2008 a vyhlídkový let si tehdy užily tři nebo čtyři handicapované děti. Od té doby se do oblak, kam by se jinak kvůli zdravotním problémům dostávali jen velmi těžko, podívalo více než sedm tisíc handicapovaných lidí z celého Česka. Letos by jich mělo přibýt dalších zhruba 700. 

Jednotlivé lety trvají zhruba 15 až 20 minut. Například armádní letoun CASA za tu dobu oblétne prakticky celé východní Čechy a vejde se do něj až 40 handicapovaných lidí. V akci bude i několik dalších letadel, vrtulník i ultralighty. 

„Velké poděkování patří Armádě ČR jako celku i všem jednotlivým pilotům, dále Centru leteckého výcviku v Pardubicích a firmě Heli Czech, což jsou subjekty, které nám zdarma propůjčují letadla a vrtulníky. Letos tady také budeme mít ultralighty pro tělesně postižené od sdružení Aves Bohemica. A celá akce by také nešla uspořádat bez výrazné podpory města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje," říká ředitel Leteckých služeb Hradec Králové (LSHK) Pavel Rind.

Ten zároveň prozrazuje, co je potřeba udělat pro to, aby se zdravotně handicapovaný zájemce v sobotu opravdu dostal až do oblak. „Přihlášení je možné přes web www.osh-hk.cz nebo přímo při vstupu na akci v přijímacím středisku. Pokud přijdete dopoledne, je šance, že se dostanete do vzduchu stále vysoká, nejjistější je ale určitě zaregistrovat se předem,“ popisuje Pavel Rind. 

Na začátky celé akce Open Skies for Handicapped a vůbec vznik myšlenky vzít do oblak zdravotně postižené zájemce, vzpomíná jeden z otců zakladatelů OSH Tomáš Kvítek. „Inspirovali jsme se ve Skutči, kde tehdy jedním letounem létali s handicapovanými. Pomohlo nám, že jsme měli také velmi dobré kontakty v armádě a postupem času jsme dokázali v Hradci vybudovat opravdu jedinečnou akci. Myslím, že nikde v Evropě nic podobného nenajdete,“ říká manažer bezpečnosti LSHK Tomáš Kvítek.

Jedním z hlavních cílů celé akce je provázání handicapovaných s širokou veřejností. Chybět proto nebude ani bohatý doprovodný program, který je pro všechny zcela zdarma. Podle zkušeností z předchozích ročníků očekávají pořadatelé během dne účast dvou až tří tisíců lidí. A na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit? Na podiu vystoupí hudební skupiny jako například Lejzy Beans, Brass Avenue či the Golden Sixties. Dále se zde představí děti s poruchami sluchu a jejich Divadlo beze slov. Nachystané jsou také ukázky činnosti Policie České republiky, hradecké městské policie, hasičů, vojenské historické i současné techniky. Návštěvníci budou moci vidět i cvičení kynologů, jízdu motokaskadéra, ukázky modelářů a další. Pro nejmenší bude připravena spousta zábavy v podobě skákacího hradu, malování na obličej, vystoupení klauna a turistického vláčku pro vyhlídkové jízdy po areálu letiště.

Chybět nebude ani prezentace různých zájmových a sportovních spolků pro  handicapované nebo autogramiáda Martina Zacha, který se jen několik hodin po svém vítězství v soutěži Muž roku 2009 těžce zranil při skoku do vody a skončil na invalidním vozíku. Zajímavostí letošního ročníku budou ukázky ultralehkých letadel přizpůsobených pouze pro ruční řízení od sdružení Aves Bohemica. "Cílem našeho sdružení je provozování upravených letadel s ručním ovládáním, umožnění pilotního výcviku osobám se zdravotním postižením a v neposlední řadě se snažíme dělat osvětu v oblasti letectví a pořádat letecké akce pro všechny hendikepované v ČR. Přímo na místě se budeme snažit pomáhat handicapovaným, aby si akci užili a případně jim splnit přání typu vyzkoušet si let v našem malém letadle s ručním ovládáním," říká předseda sdružení Aves Bohemica Marian Vilhan, který je sám také vozíčkářem. 

Kompletní program sobotní akce a další informace najdete na webu ww.osh-hk.cz. Vstup i parkování v průběhu akce jsou zdarma. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv pořadatele/Luboš Lorinc