Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

FOTO: Odlehčovací služba se za první rok postarala o téměř 200 klientů

28. 7. 2023

FOTO: Odlehčovací služba se za první rok postarala o téměř 200 klientů 0 snímků
Odlehčovací služba v Honkově ulici nedávno oslavila první rok svého fungování. Zařízení, ve kterém na přechodnou dobu pečují o klienty se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, eviduje o své služby obrovský zájem. Během první roku se zde pracovníci Sociálních služeb města Hradec Králové postarali o 195 klientů. V zařízení je k dispozici 35 lůžek, maximální doba, kterou zde lidé mohou strávit, je tři měsíce. Někteří klienti se po čase do zařízení opakovaně vrací.

Stavba domu s odlehčovací službu v Honkově ulici byla jedním z největších projektů města Hradec Králové v sociální oblasti v novodobé historii. Radnice připravovala stavbu domu odlehčovací služby sedm let, zahájila ji v květnu 2020 a první klienti sem nastoupili 27. června loňského roku. Objekt stojí na místě nevyužívaného bytového domu v Honkově ulici na Pražském Předměstí. Dům včetně vybavení vyšel na zhruba 136,4 milionu korun. Na stavbu město získalo státní dotaci 47,7 milionu korun. Loni v květnu projekt získal ocenění Mosty, které uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

Odlehčovací služba je určena pro rodiny, které se prakticky 24 hodin denně starají například o seniory nebo o osoby se zdravotním postižením, a potřebují nezbytný odpočinek a regeneraci sil. „Rodiny pečující o nemocné příbuzné mají díky této službě možnost získat nějaký čas nezbytný pro svůj vlastní odpočinek a regeneraci sil. Klient, který se dočasně ubytuje v odlehčovací službě, má zajištěnou 24hodinovou pobytovou péči, stravu i doprovodný program. Prostory budovy jsou příjemné, moderní a plně bezbariérové,“ popisuje náměstek primátorky pro sociální oblast Pavel Vrbický (Piráti). Budova zařízení je rozdělena do čtyř kategorií, v každé části se nachází pacienti podle závažnosti svého zdravotního stavu. Celkově je v domě 35 lůžek.

Od začátku fungování je zájem o službu podle ředitele Sociálních služeb HK Roberta Černého obrovský. V letních měsících v době dovolených pak ještě roste. „Poptávka klientů se zvyšuje, náš rezervační systém máme do podzimu plný. Každopádně to zájemci nemusí brát jako stopku. Určitě se na nás mohou obracet i tak, stává se nám, že někteří klienti nakonec nenastoupí nebo se mění termíny, takže se nám místa uvolňují na poslední chvíli,“ říká ředitel Černý. Naprostá většina klientů odlehčovací služby jsou senioři. Průměrný věk je 84 let.

Pobyt v odlehčovací službě Honkova vychází na 900 korun za den. „Tato částka zahrnuje plnohodnotnou stravu, ubytování, nepřetržitou péči, programy i různá cvičení. Samotné náklady na provoz této služby pokryje částka od klientů ze 40 procent, zbytek je hrazen z financí od státu, kraje či města,“ doplňuje Robert Černý. Za rok fungování uhradili klienti více než 7,2 milionu korun. Provozní náklady zařízení se ale dostávají do desítek milionů.

Provoz budovy odlehčovací služby v Honkově ulici zajišťují Sociální služby Hradec Králové. „Nyní máme 29 zaměstnanců, kteří se střídají, aby zajistili nonstop provoz zařízení. Někteří se starají o pacienty, jiní zajišťují stravu nebo pravidelné denní programy. Ve všední dny máme pro klienty připravené dopolední i odpolední programy, během kterých mají vedená cvičení v tělocvičně, vědomostní cvičení, společenské hry i zpěv. Někdy zde máme také na návštěvě hudebníky nebo jiné umělce, kteří zpestří atmosféru a naše klienty vždy potěší,“ říká ředitel Sociálních služeb HK Robert Černý. 

Podle náměstka Vrbického by dům s odlehčovací službou mohl brzy své služby ještě rozšířit. Do konce roku by mohl začít nabízet také ambulantní služby. Až 15 rodin by zde mohlo svého blízkého umístit přes den na dobu, kterou sami tráví v práci. 

Odlehčovací služba v Honkově ulici je zařazena do krajské sítě sociálních služeb a její provoz je financován prostřednictvím vyrovnávací platby na základě krajského pověření k výkonu veřejné služby, k němuž město Hradec Králové v rámci dotačních řízení přistupuje.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek