Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hygienici: Na Stříbrňáku je zhoršená kvalita vody, po koupání se osprchujte

13. 7. 2023

page.Name
Koupací sezona na Stříbrném rybníce zatím pokračuje. Podle hygieniků má ovšem voda nadále zhoršenou kvalitu. Lidé by se proto po koupání v rybníce měli osprchovat čistou vodu. Zhoršená kvalita vody je na Stříbrňáku už každoročním problémem, například loni zde museli kvůli sinicím ukončit koupací sezonu v druhém srpnovém týdnu. Bezproblémová naopak zůstává voda ve Wake Parku v Plačicích a také na Opatovickém písníku. Na jiných vodních plochách v okolí Hradce hygienici kvalitu vody nemonitorují, koupání je tam tak na vlastní nebezpečí.

Problémy s kvalitou vody se na Stříbrňáku objevují pravidelně, letos se poprvé vyskytly nezvykle brzo už v polovině června. Od té doby hygienici doporučují lidem osprchovat se po koupání v rybníce čistou vodou. Zhoršenou kvalitu vody v rybníce potvrzují i nejnovější vzorky z tohoto týdne. 

Opakované problémy s kvalitou vody ve Stříbrném rybníce už delší dobu řeší Městské lesy společně s hradeckou radnicí. Nedávno dokončená studie navrhla hned několik typů opatření, která by měla vést ke zlepšení kvality vody. Na podzim se proto chystá výlov rybníku. "Určitě musí dojít ke změně rybí obsádky. Na podzim by se měl provést výlov rybníku a následně nově nastavit rybářský management. Z dalších opatření se nám jeví jako nejlepší a ekonomicky nejvýhodnější provést vybudování mokřadů na přítocích do rybníka, především pak na Bělečském potoce, které budou fungovat jako kořenová čistírna a zajistí zlepšení kvality přitékající vody. V záloze je pak ještě i možnost odbahnění Stříbrného rybníka, která však bude finančně a technicky velmi náročná,“ informoval v květnu náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba (Změna pro Hradec). 

V Hradci Králové hygienici odebírají vzorky také ve Wake Parku v Plačicích. Tam je voda podle nejnovějších výsledků v pořádku. Bez obav se můžete koupat také na Opatovickém písníku, který sice už spadá do Pardubického kraje, ale vzhledem k blízké vzdálenosti ho rádi využívají i Hradečáci. Problémy nejsou ani v umělých koupalištích. "Na všech umělých koupalištích v Královéhradeckém kraji je voda ke koupání vyhovující," uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Hygienici sledují kvalitu vody jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Jinde kvalitu vody nemonitorují, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz