Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Město slíbilo 100 milionů na Vrbenského kasárny, opozici se to nelíbí

3. 7. 2023

page.Name
Příspěvek 100 milionů korun z městského rozpočtu na krajský projekt rekonstrukce Vrbenského kasáren předběžně přislíbila hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Výrazný finanční příspěvek se nelíbí hradecké opozici a o stomilionovém příslibu kraji nevěděli dokonce ani všichni radní. "Ve vedení města jsme se shodli, že je myslitelné investovat tuhle částku. Dopis hejtmanovi samozřejmě nemá punc zastupitelstva ani rady. Každý zastupitel se bude moct rozhodnout, zda rozpočet s příspěvkem na Vrbenky podpoří," vysvětluje primátorka.

Přestavba rozpadajících se Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové na kulturně-kreativní centrum vyjde podle odhadů na zhruba 800 milionů korun. Královéhradecký kraj, který je od loňského roku vlastníkem objektu, předpokládá, že celkem půl miliardy v součtu získá z několika dotací. Zbývajících 300 milionů je však pro hejtmanství stále příliš vysoká investice. S žádostí o pomoc s financováním se proto kraj obrátil na město Hradec Králové, kterému ještě nedávno Vrbenského kasárny patřily. 

Před červnovým zasedáním zastupitelstva Královéhradeckého kraje, na kterém se projekt Vrbenského kasáren řešil, odeslala na hejtmanství primátorka Pavlína Springerová dopis, ve kterém předběžně přislíbila finanční pomoc hradecké radnice. Město by mělo na rekonstrukci přispět během tří let celkem 100 milionů korun a projekt rekonstrukce má díky tomu stále šanci na realizaci.

"Snažili jsme se získat dotace z různých zdrojů a povedlo se nám získat téměř půl miliardy. Pořád ale zbývá 300 milionů. Proto jsme se obrátili i na město, jestli by s námi nevstoupili do finančního partnerství. Částka 100 milionů je asi to minimum, co od města potřebujeme. Pokud bychom rekonstrukci Vrbenského kasáren nezrealizovali, podle smlouvy bychom celý objekt městu vrátili. Město by se pak dostalo do podobně složité situace," vysvětlila situaci z pohledu kraje náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martina Berdychová (Východočeši). 

Springerová: Vedení města souhlasilo s částkou 100 milionů

Podle primátorky Pavlíny Springerové dostala radnice od hejtmanství signály, že bez pomoci města projekt nezvládne ufinancovat, teprve před několika týdny. Těsně před červnovým zasedáním krajského zastupitelstva primátorka odeslala hejtmanovi Královéhradeckého kraje Martinovi Červíčkovi (ODS) dopis, ve kterém na Vrbenského kasárny předběžně přislíbila 100 milionů korun z městského rozpočtu. "Nebyli jsme ochotní jít na kofinancování půl na půl, protože na to prostě město nemá. Nakonec jsme souhlasili s částkou 100 milionů korun. Bylo to těsně před zasedáním krajského zastupitelstva a já napsala panu hejtmanovi, že jsme se v rámci vedení města shodli na tom, že by bylo myslitelné investovat tuhle částku. Ani jsme to neměli v radě, protože to nebylo časově zvládnutelné. Ten dopis samozřejmě nemá punc rady ani zastupitelstva," uvedla Springerová. 

Její počínání se nelíbí opozici. Podle místopředsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Denise Doksanského jde vedení města kraji na ruku až neuvěřitelným způsobem. Kritizuje také fakt, že o příslibu 100 milionů z městského rozpočtu neinformovala primátorka zástupce opozice předem. "Nevíme o tom a nesouhlasíme s tím. Kraj je mnohonásobně větší než město a má mnohonásobně větší zdroje. Není to tak, že na všem, co je v Hradci, se má radnice velkou měrou podílet. Je to krajská záležitost, podpořme je nějak symbolicky, ale nedávejme do toho našich 100 milionů," řekl Salonkám Doksanský. 

O příslibu nevěděl ani současný radní města

Primátorka tvrdí, že s opozicí velké projekty komunikuje, zde ovšem prý vzhledem k časové tísni nebyl prostor pobavit se o Vrbenkách ještě před odesláním dopisu hejtmanovi. O kasárnách ale s opozicí podle svých slov určitě bude hovořit. "Do samotného schvalování rozpočtu je ale ještě několik měsíců času, takže ten prostor proto, abych ten problém vykomunikovala a vysvětlila hradecké opozici, bude určitě dostatek. Věřím, že je v opozici celá řada rozumných lidí, kteří to budou ochotní pochopit," doplnila primátorka Springerová.

Zarážející je, že o příslibu 100 milionů z městské kasy nevěděl dokonce ani bývalý primátor Alexandr Hrabálek (ODS), který je přitom jako radní součástí stávající městské vlády. "Nevěděl jsem o tom, ale kraj nám poskytne dost peněz na fotbalový stadion, tak my jim to asi nějak vrátíme. Na druhou stranu Vrbenského kasárny jsou objektem, který zasluhuje pozornost. Jestli se opraví, bude to jedině dobře," uvedl Hrabálek pro Český rozhlas a připomněl, že opačným směrem od hejtmanství na radnici přišel nedávno příslib 100 milionů na fotbalový stadion. 

Město chce část prostor využít pro úředníky

Podle primátorky Springerové by město mělo za svůj stomilionový příspěvek získat ve zrekonstruovaných kasárnách některé prostory, které by mohlo využít pro přestěhování části úředníků z budovy magistrátu nebo pro vznik kreativního centra. Klíčovou motivací pro radnici je ale již zmíněný fakt, že kraj by mohl v případě odmítnutí celý projekt zastavit a rozpadající se objekt městu vrátit. "Je potřeba si uvědomit, že Vrbenky byly dřív majetku města. My jsme je převedli na kraj, součástí smlouvy je ovšem ujednání, že pokud se tam nezrealizuje žádný projekt, v roce 2027 by kraj celý objekt vrátil městu. I to je argument proto, aby město projekt podpořilo," vysvětlila hradecká primátorka s tím, že kdyby celý objekt skončil v majetku města, radnice by musela začít hledat téměř miliardu na to, aby rozpadající se kasárny v centru města dala dohromady.

Částku 100 milionů plánuje město rozdělit do tří let. I přesto bude muset radnice kvůli příspěvku na Vrbenky podle Springerové přeuspořádat své investiční priority. Podle opozičního zastupitele Denise Doksanského by ale měly být hradecké priority jinde než v investici do kulturně-kreativního centra.

"Je to taková líbivá věc, kdy budeme působit intelektuálně a umělecky. Zároveň tady ale máme obyčejné lidi, kteří brkají o lávky na Benešově třídě a stěžují si, že na ně nejsou peníze. Nemyslím si, že běžní Hradečáci budou trávit svůj čas v muzejním kampusu. Je to o prioritách. Jestliže se mi sype byt, sotva si budu kupovat krásné obrazy na stěny," zamyslel se místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO. 

Zda se Vrbenky dočkají rekonstrukce, bude jasné do konce roku

Ani přes příslib vedení města na stomilionový příspěvek stále není jisté, zda se rekonstrukce Vrbenského kasáren uskuteční. Kraj sice už v nejbližší době plánuje vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele, stále ale čeká na definitivní schválení některých dotací. Stavební část prací přitom musí být kvůli podmínkám dotací hotová už v roce 2025. Poslední rozhodnutí, zda se do rekonstrukce opravdu pustí, udělá kraj až na základě výsledků výběrového řízení a poskytnutí dotací někdy ke konci letošního roku. 

Pokud vše dopadne podle plánu, na jaře příštího roku začnou stavební práce a v roce 2025 bude hotovo. "Vrbenského kasárny budou kompletně pro veřejnost. Ve dvou patrech bude přírodovědná expozice, v dalším patře velká archeologická expozice, bude tam velké digitalizační pracoviště a bude tam také velké kulturní a kreativní centrum," popsala představy hejtmanství náměstkyně Berdychová. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: KHK, Tomáš Kulhánek