Pondělí

27. května 2024

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

OBRAZEM: Začala demolice roky uzavřené lávky na Benešovce

19. 7. 2023

OBRAZEM: Začala demolice roky uzavřené lávky na Benešovce 0 snímků
Na Benešově třídě začala demolice roky uzavřené lávky u Kozlovky. Lávka, kterou město už před dekádou uzavřelo kvůli jejímu havarijnímu stav, by měla kompletně zmizet do 13. srpna. Hned poté začnou dělníci se stavbou lávky nové. Lidé by se po zbrusu nové lávce mohli poprvé projít v únoru příštího roku. Součástí prací za zhruba 12,5 milionu korun je také rekonstrukce přilehlých chodníků a zpevněných ploch či vodovodního řadu pod lávkou.

Po více než 10 letech by se na začátku příštího roku mohli obyvatelé nejlidnatější hradecké ulice konečně znovu projít po lávce u Kozlovky. Stávající lávka, kterou už před mnoha lety nechalo město kvůli havarijnímu stavu uzavřít, začala v těchto dnech postupně mizet. S její demolicí začali dělníci ze společnosti Eurovia CS, kteří mají na demolici přesně 30 dní. Podle harmonogramu prací má být demolice hotová nejpozději 13. srpna. Hned o den později začnou dělníci na Benešově třídě stavět lávku novou. Ta bude hotová na přelomu letošního a příštího roku. Dokončovací práce pak potrvají nejdéle do 10. února. Poté se lávka otevře veřejnosti.

Nová lávka výrazně uleví nejen místním obyvatelům, ale také podnikatelům. "Stávající lávka u restaurace Kozlovka byla v dezolátním stavu, proto byla z bezpečnostních důvodů před několika lety uzavřena. Tento stav výrazně komplikoval život na 'Benešovce', protože byla omezena průchodnost chodců na zastávku MHD a do obchodů za Kozlovkou," uvedl před časem investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). Na začátku letošního roku radnice vypsala výběrové řízení na zhotovitele nové lávky. Jedinou nabídku podala společnost Eurovia CS. Město se ji rozhodlo přijmout, za veškeré práce radnice zaplatí i s daní zhruba 12,5 milionu korun. 

Během června lidé na sociálních sítích hojně řešili, že se na lávce stále nic neděje. "Ačkoliv nic nevidíte, stavba skutečně začala. Právě probíhá předání staveniště a přípravné práce (zejména na sítích) a vyřizují se potřebná dopravní opatření," uvedl 22. června náměstek primátorky pro oblast majetku města Pavel Vrbický (Piráti). Po přípravných pracích nyní začala už i viditelná demolice. Navázat na ní má stavba lávky nové. Kromě nové lávky se místní dočkají opravy přilehlých chodníků a zpevněných ploch. Rekoncstrukce čeká také vodovodní řad pod lávkou. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek