Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Opatrný optimismus. Hradec má plán, jak hrát příští týden v nové aréně

26. 7. 2023

page.Name
Hradecká radnice představila plán, který má umožnit odehrání ligového zápasu s Českými Budějovicemi v sobotu 5. srpna na doposud stále nedokončeném fotbalovém stadionu v Malšovicích. Dohodu mezi městem a stavebními firmami musí příští úterý schválit hradečtí zastupitelé. Ve středu 2. srpna má následně proběhnout finální kolaudace fotbalové části stadionu. Díky tomu by se v sobotu měl v nové aréně před fanoušky poprvé hrát ligový fotbal. Pokud některý ze zmíněných bodů krachne, bude muset FC Hradec Králové odehrát podzimní část v plzeňském azylu.

Přibližujeme se k cíli, ale vyhráno ještě není. Zhruba těmito slovy by se dala shrnout tisková konference, na které hradecká radnice ve středu odpoledne informovala novináře o nejnovějším vývoji na fotbalovém stadionu. Ačkoliv stadion podle politiků rozhodně nebude do termínu zápasu s Českými Budějovicemi kompletně dokončený tak, aby ho mohlo město převzít do svého majetku, uskutečnění zápasu by měla umožnit nová dohoda mezi městem a konsorciem firem, které stadion staví. Finální podobu dohody budou v úterý schvalovat hradečtí zastupitelé.

"Celá situace je pro všechny strany komplikovaná a napjatá. Stavba nového stadionu stále není v předpokládané fázi dokončení. Věřím však, že v tuto chvíli máme recept na to, jak celý příběh zvládnout s dobrým koncem pro hradecký fotbal, proto připravujeme návrh dohody se zhotovitelským konsorciem, která povede k tomu, že se 5. srpna potkáme s našimi fanoušky pod lízátky při slavnostním výkopu,“ uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK), která doplnila, že se vedení města stalo součástí určité reality show fotbalového stadionu a proto chce uvést věci na pravou míru.

Podle smlouvy měl být stadion zkolaudovaný a předaný městu do 30. června. Stavební konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont však stadion dle smluvního termínu dostavět nestihlo. Radnice později uvedla jako nový termín kolaudace konec července tak, aby se na začátku srpna na stadionu mohl odehrát první zápas. Teď je zřejmé, že finální kolaudace a převzetí stavby městem se nestihne ani v červenci. A to přesto, že podle investičního náměstka primátorky Lukáše Řádka (TOP09) je během posledních dnů na stadionu vidět obrovský pokrok. Řádek připomněl, že město podle smlouvy nesmí převzít stavbu stadionu nedokončenou a bez provedení předepsaných zkoušek.

"Základní myšlenkou dohody tedy je, že první domácí fotbalový zápas se 5. srpna odehraje v režimu spoluodpovědnosti zhotovitele. Všechny technické okolnosti dohody nyní ladíme tak, aby byla oboustranně akceptovatelná a neutrpěl kvůli problémům stavby hradecký fotbal. Princip a případný obsah této dohody jsme předem konzultovali s našimi právníky, kteří nám potvrdili, že námi zvolený postup je právně možný," uvedl investiční náměstek. 

Plán radnice na odehrání zápasu: 

Čtvrtek 27.7. - získání závazného stanoviska hasičů
Do konce týdne - kolaudace ze strany hygieny a inspektorátu bezpečnosti práce
Úterý 1.8. - schválení dohody hradeckým zastupitelstvem
Středa 2.8. - finální kolaudace fotbalové části stadionu
Čtvrtek 3.8. - převzetí fotbalové části stadionu městem
Sobota 5.8. - zápas s Českými Budějovicemi

Na stadionu se v úterý znovu dostavili hasiči, kteří před týdnem odmítli kvůli mnoha nedodělkům dát stadionu potřebné razítko. Tentokrát proběhla prohlídka úspěšně, závazné stanovisko hasičů by měl stadion získat ve čtvrtek. Do konce týdne by mělo přibýt i razítko od hygieniků a inspektorátu bezpečnosti práce. I tak je zřejmé, že se před první zápasem nepodaří zkolaudovat celý stadion. K termínu zápasu podle Řádka nebudou zajištěny ani všechny povinné funkční zkoušky a zaškolení. Proto je potřeba dohodnout se se zhotovitelem na spoluzodpovědnosti. "Věřím, že jsme našli touto dohodou řešení, které umožní odehrát zápas 5. srpna v Hradci Králové," řekl Řádek. 

Dohodu předběžně odsouhlasili zástupci stavebních firem v čele se Strabagem. Za město ji budou v úterý 1. srpna na mimořádném zasedání schvalovat hradečtí zastupitelé. Ačkoliv vedení města věří, že teď už vše směřuje k uspořádání zápasu v Hradci, potřeba je ještě několik dalších kroků. Po schválení dohody zastupitelstvem by se ve středu 2. srpna měla uskutečnit finální kolaudace fotbalové části stadionu. Následně by těsně před sobotním zápasem mělo město převzít tuto část stavby a v sobotu od 18 hodin pak vyběhnout hradečtí fotbalisté k prvnímu ligovému domácímu zápasu. Radnice přiznala, že vzhledem k časovému pressu už definitivně padl původní plán na sehrání aspoň modelového zápasu před ostrým ligovým. 

Ze středeční kolaudace bude vyjmuto několik částí, které přímo nesouvisejí s fotbalem. Jde například o ubytovací kapacity, některé kanceláře nebo tělocvičny. Celý stadion by měl být zkolaudován až na konci srpna.

Přes poměrně optimistické vyznění tiskové konference zazněla i slova, která před předčasnými oslavami fanoušky varují. "Riziko nekonání zápasu 5.8. je obrovské," odpověděl dnes na jednu z otázek Lukáš Řádek. Pokud by na černý scénář přece jen došlo a na hradeckém stadionu se příští týden nemohl zápas odehrát, museli by hradečtí fotbalisté odehrát celou podzimní část v azylu ve 210 kilometrů vzdálené Plzni. Pro klub by to znamenalo obrovské náklady. Už nyní je například do nové arény prodáno zhruba 2150 permanentek a všech 14 skyboxů. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz