Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Víkend Elegance se vrací. Luxusní vozy se letos představí v Jiráskových sadech

17. 7. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Na novém místě přímo v centru Hradce Králové se 15. a 16. září uskuteční druhý ročník Víkendu Elegance. Unikátní akce nejen pro milovníky unikátních automobilů, na kterou si loni našly cestu tisíce lidí, se z areálu Stříbrného rybníka přesouvá do Jiráskových sadů. V nádherném prostředí u soutoku Labe a Orlice budou moct návštěvníci obdivovat elegantní veterány i luxusní moderní vozy. Součástí akce bude také pestrý doprovodný program. O Víkendu Elegance hovoří hlavní pořadatel akce Petr Smola.

Víkend Elegance se letos uskuteční už podruhé. Jak se vůbec zrodila myšlenka uspořádat v Hradci sraz luxusních veteránů?
Ta myšlenka vznikla v Itálii, kde jsem před časem s kamarádem navštívil možná vůbec nejslavnější světovou přehlídku veteránů Concorso d’Eleganza. Řekli jsme si tehdy, že bychom mohli něco podobného přinést i do Hradce Králové. První ročník na Stříbrném rybníku se opravdu skvěle vydařil, letos bychom rádi posunuli laťku ještě o něco výš. I proto jsme se rozhodli letošní ročník uspořádat přímo v centru města v Jiráskových sadech.

V čem je Víkend Elegance výjimečný oproti jiným automobilovým srazům?
Domnívám se, že Víkend Elegance je úplně jiný, než kterákoliv jiná výstava automobilů pořádaná v České republice. Naší snahou je představit v Hradci opravdu raritní automobily. Podobně jako loni se i letos můžete těšit na na automobily ve třech základních kategoriích. Auta předválečná, auta poválečná a kategorie supersport. Nebude to ale pouze o autech, připravený je i bohatý doprovodný program pro celou rodinu.

Víkend Elegance se letos koná v pátek 15. a v sobotu 16. září. Jaký plánujete na oba dny program?
V pátek se uskuteční rallye východní Čechy pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka a primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové. Startuje se ve Stěžerách od pivovaru Beránek, odkud se jede na přehradu Les Království, dále přes Úpici do Nového města nad Metují, kde bude na náměstí prohlídka a další program. V podvečer se vozy vrátí do Hradce, kde se končí v hotelu Tereziánský dvůr. V sobotu ráno se startuje z Tereziánského dvora a po malém hradeckém okruhu se pomalou jízdou automobily přesunou do Jiráskových sadů. Tam proběhne hlavní část programu pro veřejnost s prezentací všech automobilů a doprovodným programem.

Prozradíte už nějaké unikátní vozy, které se na Víkendu Elegance představí?
Unikátních vozů bude celá řada, ale zkusím vypíchnout aspoň jeden exponát z každé ze tří kategorií. Majitel, který loni zvítězil v kategorii předválečných automobilů s vozem Zedel z roku 1921, letos dorazí s automobilem Aero 500. Jde o krásný vůz z roku 1930, celkem se těchto automobilů během let 1929 až 1932 vyrobilo jen něco přes tisíc kusů. Vůz je od roku 2010 zrestaurovaný a od té doby získal mnoho ocenění na různých veteránských akcích. Z kategorie poválečných automobilů se moc těším na zářivě stříbrný Jaguar Lowdrag E-Type ze soukromé sbírky pana Vratislava Hromádky. Tento vůz je neobyčejný nejen designem, ale i technikou.

Na co byste nalákal veřejnost z kategorie supersport?
Naprostá pecka je vůz Buggati Chairon, se kterým dorazí přední český sběratel raritních vozů, podnikatel Richard Chlad. Jde o luxusní sportovní automobil za zhruba 70 milionů korun, který vlastní v Česku pouze další dva lidé.

Na co dalšího kromě luxusních aut se můžou návštěvníci těšit?
Chystáme pestrý doprovodný program pro rodiny s dětmi, protože to je naše hlavní cílová skupina. Lidé budou moct v Jiráskových sadech ochutnat regionální specialitu a užít si živé koncerty, vystoupí zde například kapela Gramofon složená z předních hradeckých hudebníků. Doprovodný program bude zaměřený také na dámy a na děti. V Jiráskových sadech nebudou chybět dětské atrakce a těšit se můžete třeba i na módní přehlídku.