Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Začátek letních prázdnin doprovází červencový hradecký magazín Salonky

1. 7. 2023

page.Name
S příchodem letních prázdnin nastává také čas dovolených. Určitě neuděláte chybu, když si s sebou vezmete zajímavé a inspirativní čtení v podobě hradeckého kulturně – společenského magazínu Salonky, jehož červencové číslo právě vychází a najdete na vybraných distribučních místech po celém Hradci Králové.

A co jsme pro vás připravili? V čele Filharmonie Hradec Králové stál dlouhých třiadvacet let jako její ředitel. Letos na svou vlastní žádost tento post opouští. Úspěšný matematik Václav Derner se do čela jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí ve městě dostal v roce 2000. Kam se hradecká filharmonie za dobu jeho působení posunula? Co by popřál svému nástupci Vladimíru Šrámkovi? A bude do filharmonie i nadále chodit jako divák? „Určitě se někdy rád přijdu na kolegy podívat, protože dvacet tři let jen tak nevymažete a minimálně příprava příští sezóny ještě z větší míry spadla na mě. Těším se, až budu sledovat, jak to tady dál frčí dopředu,“ řekl mimo jiné Derner v rozhovoru pro červencové Salonky.

Na období dovolených se tentokrát zaměřila pravidelná rubrika Oko Salonek. V poslední době neslyšíme nic jiného, ​​než nemám čas, čas je nám v patách, ten čas ale letí a podobně. Alespoň v letním období by se to mělo změnit a nastává čas udělat si čas pro sebe, zbavit se každodenních starostí, jestli něco stihnu nebo ne, uvolnit se a nabrat dostatek sil do dalších časově náročných dnů, které nás budou zase nepochybně pronásledovat. A vyrazit někam na dovolenou, kde nám bude dobře a budeme se cítit uvolněně.

Je jedním z nejslavnějších odchovanců hradeckého fotbalu. Václav Pilař si kromě zahraničního angažmá zahrál i v reprezentaci, kde dal ve dvaadvaceti zápasech pět gólů. Památné jsou především jeho trefy z EURA 2012, kde patřil k hvězdám mančaftu, který se probojoval do čtvrtfinále turnaje. Nyní se šikovný forvard vrací zpátky do klubu, který ho pro velký fotbal vychoval. O tom, jaké má od sebe očekávání, jak vzpomíná na starý malšovický stadion a jak důležitou roli hrál v jeho návratu pod lízátka nový stadion, se fotbalová legenda rozpovídala v rozhovoru pro náš magazín.

Další, tentokrát basketbalovou legendou, je nepochybně Eva Horáková, která byla hostem našeho podcastového pořadu Klubovna. Tato basketbalistka v roce 1996 získala ocenění pro nejlepšího hráče Evropy, o rok později se stala historicky první Češkou draftovanou do americké WNBA, ve které se později dvakrát dostala až do all-star týmu celé soutěže. S týmem Bourges dvakrát vyhrála francouzskou Euroligu a zahrála si také na Letních olympijských hrách v Barceloně.

Ani v červencovém vydání Salonek nemůže chybět oblíbený vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. V sedmém díle se jeho autor Slávek Trávníček zaměřil na Rybárnu Jadran v Mostecké ulici, což byl velice oblíbený bufet s rybami v Hradci Králové, kam se chodilo na jídlo a něco dobrého a kvalitního popít. „Otevíralo se tam ráno již v 7 hodin, takže kdo měl už v tuto dobu žízeň, třeba i z minulého dne, tady byla vždy záchrana první pomoci a paní Lenka s paní Libuší a dalšími děvčaty zde byly již od otevíracích hodin těmto fajnšmekrům a ranním žíznivcům k dispozici,“ stojí v sedmém díle seriálu.

Cyklistika je celý můj život, tvrdí v rozhovoru pro Salonky Vladimír Vávra, bývalý československý reprezentant a spoluzakladatel hradeckého týmu Elkov Kasper. „Více než deset let jsme suverénně nejlepším týmem v České republice. Samozřejmě je škoda, že těch týmů je v zemi málo, a bylo by lepší, kdyby jich bylo více, aby vznikla větší konkurence. Větší konkurence totiž znamená větší motivaci,“ prozradil Vávra a má pravdu. Týmem totiž prošla řada závodníků, kteří se mohou chlubit tituly mistrů republiky, účastí na mistrovství světa, olympijských hrách a proslulých světových závodech.

Teď by měly zbystřit pozornost hlavně dámy, které si potrpí na vkusné a originální kabelky, tašky či šperky vyrobené z kůže, prostě na něco nevšedního, co se jen tak na módním trhu nevidí. Tomuto oboru velkou část svého života věnuje Olga Havrdová, rodačka z Hradce Králové, města, na které nedá dopustit a kam se ze svého bydliště v Libranticích pravidelně vrací. Při své tvorbě vychází výhradně z vlastní představivosti. „Když jsem začínala navrhovat a tvořit kožené kabelky, záleželo mně na tom, aby byly tvarově skutečně originální a zajímavé. Tašky byly jiné, tvarově rozmanité, jiné, než tehdy byly k vidění. Pro zákaznice to bylo asi trochu zjevení, což mě ale moc těšilo,“ řekla v rozhovoru tato tvůrkyně.

Zajímavostmi nabitý magazín uzavírá rozhovor se Zdeňkem Boreckým, šéfem hradeckého big bandu s názvem Factorial! Orchestra. Jeho playlist je složen téměř z originálních aranží známých skladeb převedených do funku, popu nebo moderního jazzu. V dubnu letošního roku vydal orchestr CD Fact! Party Live. „Rád bych ale posluchače pozval na příští rok, kdy na podzim ve Filharmonii Hradec Králové oslavíme patnáct let našeho orchestru. Při této příležitosti absolvujeme speciální koncert s žijící legendou české hudby, jejíž jméno zatím nemohu prozradit. Pokud se to ale povede, bude to můj splněný sen,“ uvedl kapelník Borecký.

Červencový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové . Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek