Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Dodávka tepla v Hradci kvůli teplejšímu počasí a šetření klesla o pět procent

16. 4. 2023

page.Name
Dodávka tepla v uplynulé zimě v Hradci Králové byla kvůli teplejšímu počasí a snaze lidí šetřit meziročně nižší asi o pět procent. ČTK to řekl ředitel městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Menší dodávka se však podle něj nijak nedotkne plánovaných investic společnosti do obnovy a rozvoje sítí. V polovině ledna hradeckou soustavu kvůli havárii na horkovodu Elektráren Opatovice (EOP) zasáhl na jeden den rozsáhlý výpadek.

Společnost podle Seidlera nezaznamenala u spotřebitelů snahy po drastických úsporách. "Bylo to dáno i tím, že cena tepla od letošního ledna vzrostla jen o 4,8 procenta na 640 korun za gigajoule. Teplo v Hradci tak dál patří mezi nejlevnější v Česku," uvedl Seidler. Úsporná opatření u odběratelů jako je zateplování, výměna oken a regulace objektů podle něj pokračovala dosavadním tempem.

Snížení dodávek částečně eliminovalo připojování nových odběratelů. Zájem odběratelů o dálkové teplo podle Siedlera v posledním roce roste, a to kvůli válce na Ukrajině a nejistotě cen a dodávek zemního plynu. "Jen za poslední měsíc evidujeme asi deset žádostí o připojení," uvedl Seidler s tím, že připojování nových odběratelů firma plánuje především v historickém centru Hradce Králové.

Tepelné hospodářství dodává v Hradci Králové teplo do 24.000 domácností a dalším veřejným a soukromým institucím. Teplo nakupuje od uhelných Elektráren Opatovice na Pardubicku.

Ve čtvrtek 19. ledna ráno zasáhlo soustavu Elektráren Opatovice několik havárií na horkovodu, bez tepla se ocitly desítky tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Elektrárna spustila záložní zdroje a po opravě uvedla soustavu do pátečního rána do normálního provozu.

Druhou největší soustavu centrálního tepla v kraji provozuje společnost ČEZ, která ze zdrojů na Trutnovsku zásobuje teplem téměř 16.000 domácností. "Topná sezona na Trutnovsku ještě neskončila. Zatím můžeme srovnat pouze měsíce září až únor, kdy dodávky tepla na Trutnovsku jsou meziročně nižší o devět procent. Důvodem jsou vyšší venkovní teploty," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Dodávky tepla na Trutnovsku se zatím obešly bez vážnějších poruch. V elektrárně ČEZ v Poříčí u Trutnova v pondělí 10. dubna hořelo uhlí a uhelný prach v zásobníku a na podávacím páse. Dodávky elektřiny a tepla požár neomezil.

Na začátku loňského listopadu se bez tepla na čtyři dny ocitlo zhruba 1000 lidí v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku. Dodávky tehdy zastavila společnost Ekoenergy Moravia kvůli vypovězení smlouvy městem a sporu o cenu tepla. Radnice se s firmou nakonec domluvila na pokračování dodávek do 31. května 2024. Od června 2024 by měla dodávky již zajišťovat městská společnost Centep s tím, že technologii kotelen město od firmy odkoupí.

Průměrná spotřeba tepla domácnosti ve třípokojovém bytě činí 25 gigajoulů. Domácnost v Hradci Králové tak letos zaplatí asi 16.000 korun. V Trutnově domácnost odebírající teplo z elektrárny Poříčí za rok zaplatí přes 19.000 korun. Vyšší ceny platí domácnosti odebírající teplo vyrobené ze zemního plynu. Například v Jičíně by letošní platba měla činit asi 36.000 korun.

ČTK