Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hygienici: Zdrojem nákazy ve vietnamské restauraci byla zřejmě arašídová omáčka

11. 4. 2023

page.Name
Zdrojem nákazy z jídla ve vietnamské restauraci na hradeckém Velkém náměstí byla podle hygieniků zřejmě arašídová omáčka. Počet lidí se zdravotními potížemi se do dneška zvýšil na 127, z toho u 78 z nich byla potvrzena salmonelóza, informovala dnes mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Majitelka restaurace Chich food's se už dříve veřejně omluvila a uvedla, že restauraci už znovu neotevře.

Nemocní jako společný znak problémů uvedli konzumaci v provozovně v centru Hradce Králové v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna. Restaurace je od té doby uzavřena, hygienici nařídili její sanitaci.

"Na základě našeho šetření a informací od postižených osob můžeme označit jako vysoce pravděpodobný zdroj nákazy arašídovou omáčku. Z ní se nakazila i část personálu. Bohužel vzorek arašídové omáčky z daného období nebylo možné odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici," uvedla Krejčí na webu krajských hygieniků

Aby hygienici mohli označit příčinu kontaminace arašídové omáčky, potřebují podle mluvčí znát veškeré výsledky odebraných vzorků potravin a surovin. "Na vyjádření hypotézy proto potřebujeme ještě čas. Zdá se ale, že se jednalo o jednorázovou chybu, která poškodila zdraví více než stovce lidí," uvedla.

Hygienici při kontrole v provozovně odebrali 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Výsledky rozborů by hygienici měli mít k dispozici tento týden. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření kvůli vyloučení možného nosičství nákazy.

Počet nakažených lidí nemusí být konečný. "Několik vzorků bylo odesláno do Národní referenční laboratoře k dalšímu dourčení, výsledky bychom měli znát během tohoto týdne," uvedla mluvčí hygieniků.

Majitelka restaurace Chich food's se již dříve na facebooku zákazníkům omluvila a uvedla, že restauraci už znovu neotevře. I tak čeká restauraci velmi pravděpodobně vysoká pokuta. V podobném případě z roku 2018, kdy po požití kuřecího kebabu se zeleninou v tehdejším fast foodu v ulic V Kopečku onemocnělo 81 lidí, dostal provozovatel bistra od hygieniků pokutu 250 tisíc korun.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek