Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Moderní varianta běhání. Do Hradce znovu míří Night Run

20. 4. 2023

page.Name
Už příští týden, konkrétně v sobotu 29. dubna, se na Velkém náměstí sejdou rekreační běžci, aby si užili jedinečnou atmosféru unikátního nočního běhu centrem Hradce Králové. Odhadem až dvě tisícovky běžců všeho věku čeká parádní zážitek. O kouzlu běhání za tmy, letošních novinkách a trati nebo charitativním podtextu celé akce hovoří v rozhovoru pro Salonky ředitel seriálu závodů NN Night run Tomáš Pavel.

V Hradci Králové se letos koná už jubilejní 10. ročník Night Runu. Co vás před 10 lety přivedlo na myšlenku pořádat noční běžecké závody?
Agentura Event media je na trhu už 20 let. Prvních 10 let jsme se živili cyklistikou. Viděli jsme ale, že zájem o cyklistiku upadá a naopak začíná vlna běhání. Přemýšleli jsme proto, co nového bychom mohli běžcům nabídnout a napadl nás právě noční běh. Vytvořili jsme tak běžecký seriál v osmi českých městech, jehož součástí jsou kromě desetikilometrového NN Night Runu také Avon běh za zdravá prsa na 5 kilometrů a dětské a rodinné závody. Za těch 10 let se z toho stal jeden z největších běžeckých seriálů v České republice a dost možná i v Evropě.

V čem je kouzlo běhání za tmy?
Ve městech jsou za tmy rozsvícené památky, které vytvářejí unikátní, pro běžce netradiční, atmosféru. Polovinu trati se pak snažíme udělat někde, kde je absolutní tma, aby běžci využili své čelovky. Konkrétně v Hradci Králové se běží okolo Labe na Plácky a zpět. Když vidíte na druhém břehu běžet tisíc lidí s čelovkami, dává to tomu běhu úplně jiný rozměr. Večer se také většinou zklidní vítr a ztiší celé město. Připadá nám to jako moderní varianta běhání.

Míváte ve startovních listinách převážně rekreační běžce?
Rozhodně. Řekl bych, že podíl rekreačních běžců je mezi účastníky našich běhů možná až 99 procent. Občas se ale objeví i nějaká běžecká celebrita. Zajímavé je, že skoro 70 procent běžců na našich závodech tvoří ženy. Výrazně k tomu určitě přispívá již zmíněný Avon běh za zdravá prsa. Muži také mají často větší běžecké cíle jako jsou například maratony nebo půlmaratony.

Kolik účastníků očekáváte letos v Hradci Králové?
Už nyní je přihlášeno zhruba 700 startujících, podle minulých let očekáváme účast až dvou tisíc běžců.

Na co všechno se mohou hradečtí běžci 29. dubna těšit? Máte připravený i doprovodný program?
Akce začíná na Velkém náměstí v sobotu 29. dubna ve čtyři hodiny odpoledne, kdy se otevírají registrace do jednotlivých běhů. Zhruba po hodině startují postupně závody, mezitím bude v plném proudu i doprovodný program. Těšit se můžete na populární vystoupení trampolínek, běžecké rozcvičky, fotokoutek, taneční vystoupení, skákací hrady nebo bohaté občerstvení. Obsadíme prakticky celé Velké náměstí, za 10 let se to celé strašně zvětšilo. Dnes je to spíš rodinná a kulturní akce s přesahem do sportu. Veškeré detaily najdete na webu www.night-run.cz.

Hlavní běh NN Night Run na 10 kilometrů startuje ve 20.40 hodin. Kudy závodníci poběží?
Z Velkého náměstí se seběhne na náplavku a běží se kolem nové lávky u Aldisu na Plácky, přes kamenný most do ulice Jana Černého a poté zpátky do centra kolem Labe. Doběhne se až k soutoku, na mostě u fakultní nemocnice se závodníci otočí a pokračují lávku u zimního stadionu. Přiběhnou až na Bono publico a přes Terasy Karla Otčenáška se vrátí do cíle na Velké náměstí. Je to krásná trať, která vede okolo vody, ve které je krásně vidět odlesk z čelovek. Poběží se také hned přes několik mostů.

Kromě hlavní desetikilometrové trati bývá velký zájem i o běh na poloviční vzdálenost, který má charitativní podtext. Jak vás napadlo podporovat zrovna boj proti rakovině prsu?
Věděli jsme, že v Česku existuje Avon pochod za zdravá prsa. Oslovil jsem je tehdy s tím, jestli nechtějí dělat ještě běhy. Domluvili jsme se a možná až nečekaně se to zpopularizovalo. V současnosti už míváme na Avon běhu skoro víc běžců než na NN Night Runu. Z každého startovného jde 100 korun na konto nadace Avon. Ročně vybíráme až půl milionu korun, takže za ty roky jsme už určitě vybrali hezkou částku. Vybrané peníze následně Avon rozděluje mezi neziskovky a projekty spojené s prevencí a léčbou rakoviny prsu.

Kolik stojí registrace do závodu a co kromě dobrého pocitu z běhu si lidé odnesou?
Startovné na dětské závody je 200 korun, pro rodinný běh činí 300 korun. Na dva hlavní závody, tedy Avon běh za zdravá prsa na 5 kilometrů a NN Night Run na 10 kilometrů, je startovné 600 korun. Součástí startovného je startovní číslo, občerstvení v cíli, krásná kovová medaile a dárky od našich partnerů. Závodníci se mohou těšit třeba na funkční čelenku nebo tričko.

Jaké další akce v Hradci Králové pořádáte?
V lednu děláme Zimní běh v červnu Cyklomaraton Hradec Králové. 4. června se vyrábí letos už 20. ročník. V minulosti býval vždy start a cíl závodu u Všesportovního stadionu v Malšovicích, protože se ale aktuálně staví nový stadion, najdou letos závodní zázemí na Biřičce. I tam bych samozřejmě čtenáře rád pozval. U sousedů v Pardubicích pak ještě pořádáme 1. května premiérový Fénix Castle run, jehož start i cíl budou na pardubickém zámku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: archiv pořadatele