Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Tahákem dubnového magazínu Salonky je zdravotní klaun Petr Vrběcký

3. 4. 2023

page.Name
Mnohé nemocné děti hospitalizované v nemocnici a přechodně odtržené od rodiny svou situaci nenesou příliš dobře. Aby se odreagovaly, poveselily a přišly na jiné myšlenky, přichází na scénu tak zvaný zdravotní klaun. Tuto roli hraje stálý host Klicperova divadla v Hradci Králové Petr Vrběcký, člověk s velkým srdcem, který chodí s červeným nosem a ukulele rozveselovat nemocné děti.

Právě rozhovor s ním je hlavním tahákem dubnového magazínu Salonky, který dnes obsadil vybraná distribuční místa po celém krajském městě, a navíc se Petr Vrběcký stal ozdobou titulní strany čerstvého magazínu. A co by měl umět dobrý zdravotní klaun? „Základem je, že by měl mít rád děti. V tom smyslu, že když uvidí křičící nebo brečící dítě, tak by ho to nemělo stresovat, ale naopak motivovat. Klaun by měl v tom dětském jednání nacházet to, na čem může stavět klauniádu. Tedy to své vystoupení,“ řekl v rozhovoru Vrběcký.

Matky samoživitelky nemají jednoduchý život. Často jim schází potřebné finanční prostředky a jsou odkázány na pomoc druhých. Mezi ty, jímž není osud samoživitelek lhostejný, patří Martina Hepnarová, která se v roce 2021 rozhodla založit šatník pro samoživitele, a ten za dva roky pomohl už stovkám klientů. Šatník Hradec od loňska pomáhá také ukrajinským maminkám s dětmi, jež prchly před válkou v jejich zemi. „V Šatníku mohou klienti získat zejména oblečení a boty. Postupně se ale nabalují i ​​další věci. Máme tam hračky a knížky pro děti, školní i domácí potřeby a jiné věci,“ přiblížila v dalším rozhovoru Martina Hepnarová.

Stavba nového multifunkčního fotbalového stadionu v hradeckých Malšovicích je patrně nejaktuálnějším tématem města. Jak se těší na novou arénu? Jak vzpomíná na původní stadion? A přiláká podle něj nový stadion do ochozů nové fanoušky? Na tyto a další otázky v dubnových Salonkách odpovídá někdejší vynikající stoper Adrian Rolko, jenž v klubu hradeckém fotbalových Votroků působí jako asistent trenéra hlavního týmu Miroslava Koubka.

Univerzita Hradec Králové svým studentům umožňuje pestré studijní pobyty v zahraničí. Přesně to vyhovuje cestovatelce tělem i duší Aničce Vitvarové, která na této vzdělávací instituci studuje obory technika a výtvarná výchova. Tato mladá dáma autenticky, originálně a bezprostředně v dubnovém magazínu vypráví o svých pobytech v Portugalsku, Spojených arabských emirátech, Indonésii či Řecku, kde poznávala tamní obyvatele, jejich zvyky a odlišnou kulturu. „Cestování bych přirovnala k tetování se. Tím prvním počinem to vše začne a jen pak chcete víc. Jsem vděčná za to, že jsem Češka jak vyšitá, s vědomím, že nejsme tak maličcí, jak o sobě stále tvrdíme. Ve světě máme své místo. Stejně jako já a neztratím se v něm,“ řekla nám studentka Anička.

S cestováním souvisí i pravidelná rubrika Oko Salonek. Kdo sedí doma za pecí, nerad cestuje, a to i do cizích zemí, přichází o mnohé a ochuzuje svůj život. Při cestování se člověk totiž setká s různými lidmi, pozná jejich kulturu a zvyklosti, třeba se naučí i cizí jazyk, ochutná tamní kuchyni, zažije spoustu dobrodružství a může srovnávat život u nás a v navštívené zemi. Například, když to vezmete přes Hradec Králové třeba do Paříže.

Součástí magazínu jsou i rozmanité pozvánky. Ta dubnová je zaměřena na již desátý ročník unikátního nočního běhu centrem Hradce Králové zvaného Night Run. Na konci dubna se na Velkém náměstí sejdou rekreační běžci, aby si užili jedinečnou atmosféru tohoto nevšedního závodu. „Polovinu trati se snažíme udělat někde, kde je absolutní tma, aby běžci využili své čelovky. Konkrétně v Hradci Králové se běží okolo Labe na Plácky a zpět. Když vidíte na druhém břehu běžet tisíc lidí s čelovkami, dává to tomu běhu úplně jiný rozměr,“ prozradil Tomáš Pavel, ředitel seriálu závodů NN Night Run.

Ani v dubnových Salonkách nesmí chybět nyní už čtvrtý díl vzpomínkového seriálu Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. Jeho autor Slávek Trávníček tentokrát čtenáře zavádí do už dnes neexistujícího, ale legendárního Hotelu Paříž na Baťkově náměstí. „Byla zde kavárna, restaurace, jídelna, herna a hotelové pokoje – byl u nás v Hradci Králové velice oblíben a chodila sem směsice různých lidí a zájmů,“ nastínil hned na začátku Trávníček.

V Hradci Králové vznikla filmová novinka. V soukromém hudebním Klubu čp. 4 na Velkém náměstí měla totiž nedávno premiéru krátkometrážní devatenáctiminutová suchá hudební komedie Lavičkáři. Režisérkou a scénáristkou toho netradičního počinu o lidech, kteří si se svým životem nevědí moc rady a jež provází komentující postava Vesmíru, je Kristýna Červinková. „Chtěla jsem do filmu vložit i určitou trapnost, hledání životních cest, směrů a hlavně hledání poslání, proč tady jsme,“ vysvětlila v magazínu.

Dubnový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte, Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek