Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Úspěšné jednání. Pošta na Benešovce nakonec zůstane zachována

13. 4. 2023

page.Name
Na největším hradeckém sídlišti Moravské Předměstí nakonec zůstane jedna pobočka České pošty. Na zachování pobočky na Benešově třídě se dnes odpoledne dohodla primátorka Pavlína Springerová (HDK) s pověřeným generálním ředitelem České pošty Miroslavem Štěpánem.

Součástí dohody je i to, že Česká pošta přemístí svou pobočku ve čtvrti Nový Hradec Králové do prostor města a pobočka bude dál fungovat za spolupráce města v programu Pošta Partner. Pobočka Nový Hradec Králové mezi rušené pobočky patřit neměla.

Na Moravském Předměstí zůstane zachována pobočka na Benešově třídě, na které žije asi 10.000 lidí. Zrušené budou pobočky ve Štefánikově ulici a v ulici Milady Horákové. Zachování pošty na Moravském Předměstí bylo pro vedení Hradce Králové prioritou. "Je to nejlidnatější část města. Žije tam mnoho seniorů a také lidí se zdravotním postižením. Doprava MHD na jiné pošty by byla problematická," řekla Springerová. Pobočka na Benešově třídě má šest přepážek a z pošt na Moravském Předměstí je největší.

Zástupcům České pošty primátorka podle svých slov vysvětlila, že k restrukturalizaci je potřeba přistupovat se znalostí místního kontextu. "Na ten jsme se při jednáních zaměřili. Požádala jsem pana ředitele, aby svůj plán přehodnotili," uvedla. Doplnila, že od zástupců České pošty dostala informaci, že mezi lety 2018 a 2023 klesl v Hradci Králové zájem klientů o základní poštovní služby o 62 procent.

Jednání o možných změnách v pobočkové síti pošty ve městě by podle primátorky měla pokračovat. "Například se můžeme bavit o poštách v obchodních centrech," řekla. Již dříve za efektivní variantu označila vytvoření bezbariérové a městskou hromadnou dopravou dostupné pobočky v obchodním centru Futurum, které leží mezi čtvrtěmi Moravské Předměstí a Malšovice.

Od září Česká pošta podle primátorky také chystá zrušení pobočky na třídě ČSA v centru města a její přesun do nedávno otevřené moderní budovy regionálního centra ČSOB v zóně Aldis. Podle primátorky jde o dřívější záměr, který s aktuálním rušením poboček nesouvisí.

V Hradci Králové mělo být ke konci června původně zrušeno sedm ze 14 poboček. Podle dnešní dohody jich bude zrušeno šest a jedna pobočka přejde do Pošty Partner.

Vláda ve středu schválila nařízení, jímž se kvůli úsporám snižuje minimální počet poboček pošty z 3200 na 2900. Štěpán 5. dubna v deníku Právo uvedl, že počet 300 zrušených poboček se nezmění. Pouze připustil, že některé rušené pobočky se po diskusi se starosty vymění za jiné. Tři sta pošt podle něj bude zrušeno bez náhrady, přičemž takzvanou Poštu Partner lze zřídit místo poboček, které budou fungovat po 1. červenci.

Tomáš Kulhánek, ČTK