Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Ve Škroupově ulici vznikne cykloobousměrka, ubyde 22 parkovacích míst

13. 4. 2023

page.Name
Ve Škroupově ulici v těsné blízkosti nové lávky přes Labe vznikne do letošního léta cykloobousměrka. Dosud museli cyklisté jedoucí od Aldisu po 120 metrech za novou lávkou kvůli jednosměrce sesednout z kola. Úprava ulice s vyznačením pruhu pro cyklisty si vyžádá zrušení 22 parkovacích míst pro auta, která nadále budou ulicí jezdit jen jednosměrně. V centru města tak ubydou parkovací místa.

Dopravní značení ve Škroupově ulici budilo rozpaky hned při otevření nové lávky přes Labe v lokalitě Aldis za 175 milionů korun. Radnice sice stavbu lávky připravovala 20 let, přesto nedokázala včas vychytat všechny mouchy. Ačkoliv vedení města hovořilo o lávce jako o důležité cyklistické spojnici mezi východní a západní částí města, cyklisté jedoucí od Aldisu narazili hned po 120 metrech po přejetí lávky na jednosměrku. To se teď změní a cyklisté dostanou bezpečné spojení Šimkových sadů s centrem města.

Zatím se cyklisté po přejetí lávky do centra města k třídě Karla IV. a do západní části města Škroupovou ulicí nedostanou, ledaže by Škroupovou ulicí projeli v protisměru nebo kolo vedli. Nově bude po jedné straně ulice pruh pro cyklisty místo parkovacích míst podélného stání. Na opačné straně Škroupovy ulice zůstane pro auta zachováno šikmé státní. Změna spočívající v novém dopravním značení by podle náměstka primátorky pro územní plánování Adama Záruby (Změna pro Hradec) měla být hotová do letních prázdnin.

Záruba připustil, že z pohledu řidičů půjde o nepopulární opatření, protože v centru města ubydou parkovací místa. Konkrétně jich bude 22. "Pokud ale chceme podporovat cyklistickou dopravu, tak pár takových opatření budeme muset zavést," řekl. Do budoucna radnice podle něj počítá i se stavebními úpravami, například na nepřehledné křižovatce Škroupovy a Průmyslové ulice a v delším horizontu také s výstavbou parkovacího domu v této lokalitě. 

Z parkovacích míst vybírá parkovné společnost ISP Hradec Králové, a to na základě koncese od města. Změnou přijde o zpoplatněná místa, a tedy i o tržby z nich. "Na dopravní komisi pravidelně dochází zástupce ISP a nijak to nerozporoval. Bude to muset být dál projednáno," řekl k tomu náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek