Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

FOTO: Na stadionu už montují sedačky. Kolaudace má být 30.6., první zápas 5.8.

23. 5. 2023

FOTO: Na stadionu už montují sedačky. Kolaudace má být 30.6., první zápas 5.8. 27 snímků
Nový fotbalový stadion v Malšovicích už zdobí první stovky sedaček. Podle zástupců společnosti Strabag jdou práce podle plánu a stále platí termín kolaudace 30. června letošního roku. Primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK) dnes po návštěvě stadionu premiérem Petrem Fialou (ODS) uvedla, že první ligový zápas na novém stadionu odehrají hradečtí Votroci v rámci 3.kola nového ročníku Fortuna ligy v sobotu 5. srpna. Slavnostní otevření s doprovodným programem plánuje radnice až o měsíc později v neděli 3. září.

Premiér Petr Fiala navštívil za doprovodu primátorky Pavlíny Springerové v úterý odpoledne rozestavený multifunkční stadion v Hradci Králové. Na následném tiskové briefingu označil stavbu za velmi důležitou jak pro Hradec Králové a jeho občany, tak i pro českou vládu. 

Ačkoliv zhruba před měsícem informovala hradecká radnice o tom, že podle správce stavby se nepodaří dokončit stadion ve smluvním termínu do konce června, dnes primátorka Springerová uvedla, že počítá s kolaudací 30. června. "Byť nás správce stavby upozorňuje na možné několikatýdenní zpoždění, od zhotovitele máme zprávu, že 30. června bude kolaudace a dokonce už jsme na ni dostali pozvánku," informovala hradecká primátorka.

O dokončení stavby v řádném termínu ujistil přímo na místě premiéra i technický ředitel odštěpného závodu společnosti Strabag Petr Kafka. "Jsme přesvědčeni, že do 30. června stadion zkolaudujeme. Všechno běží podle plánu," řekl Kafka Fialovi. "Určitě by mě sem nevzali, kdyby hrozilo, že se to nestihne," doplnil premiér. 

Slavnostní otevření stadionu se uskuteční až více než dva měsíce po plánované kolaudaci - konkrétně v neděli 3. září. "Hovoříme o slavnostním otevření, ale to neznamená, že už předtím se tady nebude hrát fotbal. Počítáme s tím, že první domácí utkání zde odehrají  hradečtí fotbalisté v sobotu 5. srpna," řekla novinářům Springerová.

Na fotografiích ze stadionu je vidět, že stavbaři už namontovali na svá místa první stovky sedaček. Dokončují také podloží pro trávník, jehož výsev by měl proběhnout v nejbližší době. 

Stavba fotbalové arény začala v srpnu 2021 a vyjde na téměř 800 milionů korun. Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stavební sdružení tvoří vedle Strabagu firmy Geosan Group a D&D Elektromont. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9300 diváků. Provozovatelem arény by měl být klub FC Hradec Králové. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek