Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Holásek se vzdal funkce radního města, předešel tak svému odvolání

26. 5. 2023

page.Name
Lídr hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a senátor Jan Holásek odstoupil z funkce hradeckého radního a z pozice předsedy výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města. Rezignací předešel Holásek svému odvolání z funkcí, které čtyři zbylé strany hradecké koalice plánovaly učinit v červnu poté, co hnutí RH před několika týdny společně vypověděly koaliční smlouvu. RH po rezignacích Holáska nyní vyzvalo HDK s TOP 09, ODS, Piráty a Změnu pro Hradec a Zelené k jednání za účelem udržení pětikoalice.

Čtyři strany dosavadní pětičlenné koalice vypověděly 3. května hnutí Rozvíjíme Hradec koaliční smlouvu. Zdůvodnily to tím, že právě Jan Holásek podle nich údajně není schopen týmové práce. Čtyři subjekty nyní chystají dodatek ke koaliční smlouvě, který bude řešit personální poměry v zúžené koalici, jež bude v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nadále disponovat většinou hlasů. Program strany měnit nebudou. Faktický konec pětikoalice nastane po uplynutí třicetidenní výpovědní lhůty 2. června.

Rezignací Holásek podle tvrzení v tiskové zprávě znovu dokázal, že nelpí na funkcích ve vedení města. Hnutí Rozvíjíme Hradec podle něj oslovilo koaliční partnery a vyzvalo je k jednáním o udržení koalice. V případných jednáních bude hnutí navrhovat, aby byl radním za Rozvíjíme Hradec zastupitel Petr Nebeský a Ilona Dvořáková, která je náměstkyní primátorky, již nebyla zástupkyní Rozvíjíme Hradec v orgánech města. Holáskovu funkci v čele výboru by měl podle dřívějších vyjádření přebrat radní za ODS Oldřich Vlasák. Mandát zastupitele si Holásek nadále ponechal.

Primátorka Pavlína Springerová (HDK) ve středu řekla, že čtyři strany si tento týden na jednání potvrdily, že vypovězení koaliční smlouvy bylo správným krokem. "Přesvědčily nás o tom i některé mediální výstupy pana Holáska, které nás utvrdily v tom, že je tam nulová sebereflexe a pochopení stávající politické reality," řekla primátorka.

Spouštěcím momentem pro vypovězení smlouvy bylo pro čtyři strany to, že Holásek požádal pro sebe o funkci náměstka primátorky místo Dvořákové. Holásek následně argumenty koaličních partnerů odmítl a uvedl, že pro vypovězení koaliční smlouvy a rozboření pětikoalice není žádný reálný důvod.

Pokud RH opravdu opustí koalici, přijde tím nově již čtyřkoalice o dva hlasy v zastupitelstvu. Za Jana Holáska a Petra Nebeského už si však vedení města podle všeho našlo náhradu. Čtyřkoalici by měla posílit zastupitelka Monika Štayrová, která začátkem letošního roku opustila klub ANO. Přidat by se měla ke koaličnímu uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Čtyřkoalici by měl podpořit i zastupitel Jindřich Outlý, který zastupitelský klub ANO opustil v lednu a následně se na návrh koalice stal předsedou finančního výboru zastupitelstva. Se čtyřkoalicí zůstává i náměstkyně Ilona Dvořáková, která sice byla zvolena na kandidátce RH, s hnutím se ale v posledních týdnech rozkmotřila.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz