Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec má nejlepší web v Česku mezi obcemi s rozšířenou působností

16. 5. 2023

page.Name
Hradec Králové má nejlepší webové stránky ze všech 206 obcí s rozšířenou působností v České republice. Východočeská metropole zvítězila v celostátním kole soutěže Zlatý erb 2023, v kategorii obcí zvítězil Jirkov z Chomutovska. Výsledky 25. ročníku soutěže byly vyhlášeny v pondělí večer v hradeckém Aldisu na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) 2023 zabývající se digitalizací veřejné správy.

"V kategorii nejlepších webových stránek obcí s rozšířenou působností zvítězil Hradec Králové, druhý byl Cheb a třetí skončil Zlín. Za obce, které nejsou obcemi s rozšířenou působností, se jako první umístilo město Jirkov z Ústeckého kraje, druhý byl Nejdek z Karlovarského kraje a třetí obec Praha-Kolovraty," informoval mluvčí konference Adam Folta.

Cenu veřejnosti v kategorii obcí s rozšířenou působností získalo město Český Těšín a v kategorii obcí, které nejsou obcemi s rozšířenou působností, cenu veřejnosti dostala obec Líšťany na Lounsku v Ústeckém kraji. "Po více než deseti letech mohla přes digitální identitu v celostátním kole hlasovat i veřejnost, naposledy byla cena veřejnosti udělována v roce 2011. Pro svá města hlasovalo téměř 1000 osob," uvedl Folta.

Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace získala obec Velký Beranov a Praha 12.

Hodnocení v krajských kolech se uskutečnilo ve všech 14 krajích České republiky od začátku roku do konce března. "Celkově poroty zhodnotily 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy," uvedl mluvčí. V Královéhradeckém kraji zvítězil Hradec Králové před Jičínem a Hořicemi. 

Internetové stránky hodnocených měst musely obsahovat minimální povinné informace, jako je složení zastupitelstva, otevírací doba úřadu či kontakty. Klíčová byla optimalizace webu a jeho pohodlné užití vedle počítače i na mobilních zařízeních. Porota udílela body i za elektronické služby a využívání e-identity občanů. Body mohl web získat i za informace pro turisty a případné investory.

V celostátním kole soutěžilo 14 obcí s rozšířenou působností, tedy Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jihlava, Kolín, Semily, Stod, Tábor, Zábřeh, Zlín, Znojmo, Český Těšín a Krnov, jelikož v Moravskoslezském kraji měly na prvním místě shodný počet bodů dvě obce, a Praha 12.

Ocenění Zlatý erb za nejlepší webové stránky měst a obcí získal v roce 2022 v kategorii měst Cheb a mezi obcemi vyhrála vesnice Mnetěš z Ústeckého kraje.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK