Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kemp Stříbrný rybník čeká dobrou sezonu, zlepšit chce kvalitu vodu

25. 5. 2023

page.Name
Městský kemp Stříbrný rybník letos očekává dobrou sezonu a další zvýšení zájmu o ubytování. Stále více kemp začínají vyhledávat turisté z Nizozemska, velký zájem mají lidé s karavany a roste poptávka od škol. Do zlepšení prostředí a služeb kemp před letošní sezonou investoval asi čtyři miliony korun. Chce také zlepšit kvalitu vody v rybníce, v níž se v létě množí sinice. ČTK to řekl Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové, které kemp od ledna 2020 provozují.

"Letní měsíce máme obsazené v průměru asi ze 70 procent. Zbytek by se měl doplnit v červnu. Letos plánujeme růst tržeb na přibližně 18 milionů korun z loňských 15 milionů," řekl Zerzán. Kvůli zvýšení provozních nákladů, zdražení materiálů a úklidu kemp v aktuální sezoně zvedl ceny ubytování v chatách a mobilních domech o deset procent. Ceník pro stany a karavany zůstal stejný jako loni. Pro rok 2024 kemp nevylučuje další zvýšení cen o pět až deset procent.

Pronájem až dvanáctilůžkové chaty vyjde v hlavní sezoně za noc na 3700 korun, čtyřlůžkového mobilního domu na 2700 korun. Při týdenním pobytu je cena nižší až o 25 procent. Za umístění vlastního stanu zůstala taxa 130 korun a za dospělou osobu 120 korun na den. Mimo hlavní sezonu jsou ceny nižší.

Městské lesy převzaly kemp před více než třemi lety po předchozím provozovateli v zanedbaném stavu. Od té doby kemp výrazně vylepšily a zcela změnily jeho vzhled. Dosavadní náklady kempu dosáhly od roku 2020 asi 49 milionů korun, z toho přes 30 milionů korun tvořily investice a opravy. Výnosy zatím dosáhly 48 milionů korun. "Letos bychom měli celkový výsledek dostat do plusu," řekl Zerzán.

Před letošní sezonou kemp vložil 1,2 milionu korun do výměny oken u všech chatek. Má přichystanou výstavbu dalších stanů s pevnými základy o celkové kapacitě 50 lidí. Budou v části, kterou využívají především školy, tábory a jiné větší skupiny. V kempu také bude nové víceúčelové hřiště za 1,4 milionu korun, stání pro nabíjení elektrokol, další dřevěné pódium a jedno pódium bude nově zastřešené.

V dalších letech kemp plánuje stavbu pěti chat na poloostrově rybníka. Chaty budou částečně nad vodou. "Dokončujeme stavební povolení na zasíťování. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se nové chatky nad vodou začít budovat na jaře 2024," uvedl Zerzán.

Zlepšení kvality vody v rybníce si správci kempu slibují od úplné výměny rybí obsádky. Výlov rybníka se však plánuje až po letošní koupací sezoně. "Na podzim uděláme výlov, při kterém zjistíme, co vlastně v rybníce žije. Údajně jsou ve vodě i velcí amuři nebo tolstolobici," uvedl Zerzán. Nově by v rybníku měly žít dravé ryby, které hubením kaprovitých ryb dokážou přispět k omezení šíření sinic. Kaprovité ryby totiž požírají zooplankton, který je nepřítelem sinic.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz