Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Muž z Hradce vylákal od lidí více než 17 milionů, peníze prosázel

17. 5. 2023

page.Name
Více než 17 milionů korun vylákal pod různými záminkami za poslední čtyři roky od 28 lidí z celé republiky 31letý muž z Hradce Králové. Většinu vylákaných peněz následně prosázel. Minulý týden muže zadrželi hradečtí kriminalisté a obvinili ho ze zvlášť závažného zločinu podvod a z přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V té době už měl u sebe jen několik desítek korun. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí recidivistovi, který již dříve třikrát odsouzen za zpronevěru, až 10 let vězení.

"Peníze lákal od lidí převážně pod záminkou výhodného zhodnocení finančních prostředků v různých obchodních aktivitách, ač vůbec neměl v úmyslu peníze zhodnocovat. Poškozeným zatajil, že čelí dvěma desítkám exekucí s celkovou vymáhanou částku přes jeden milion korun a že nemá dostatek financí, aby mohl plnit ve slibovaných lhůtách své závazky," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Podle policie se postupně dostal do situace, kdy své předchozí závazky hradil ze závazků budoucích. "Z vyšetřování vyplynulo, že muž všechny vylákané peníze s největší pravděpodobností prosázel," uvedla Kormošová.

Policisté zjistili, že si na hrací konto vložil za čtyři roky téměř 23 milionů korun. V době zadržení měl u sebe jen pár desetikorun, uvedla policie.

Podvodník se neštítil podvést ani 87letého muže, kterého pod záminkou právního zastoupení ve věci údajně v rozporu s obchodními podmínkami uzavřených smluv o dodávkách energií obral o téměř 650 tisíc korun. O více než 5 mil. korun přišla jedna společnost zabývající se výrobou hnojiv, protože jednateli obviněný muž přislíbil zprostředkování kontraktu s americkou firmou a založení obchodní společnosti v USA.

Muž skončil ve vazbě, protože existovaly obavy, že by mohl v trestné činnosti pokračovat nebo uprchnout. Obviněný muž byl v minulosti třikrát odsouzen za zpronevěru.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz