Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Práce na ZUŠ Střezina pokračují. Taneční pavilon bude hotový do konce roku

17. 5. 2023

page.Name
Základní umělecká škola (ZUŠ) Střezina v Hradci Králové bude mít do konce roku opravený taneční pavilon. Výuka by v něm měla začít v lednu 2024, uvedla dnes v tiskové zprávě radnice. Na dokončení tanečního pavilonu by příští rok měly navázat práce na rekonstrukcích pavilonů klasické a moderní hudby a zázemí pro kanceláře. ZUŠ Střezina je s 2300 žáky největší školou svého druhu v Česku. Její rekonstrukce začala po mnoha letech příprav loni v lednu a patří mezi největší současné investiční projekty města.

Oprava tanečního pavilonu je součástí první ze tří etap rekonstrukce školy. Náklady na první etapu činí přes 76 milionů korun bez daně. Stavba zahrnuje výtvarný pavilon v ceně 38 milionů korun, který byl otevřen v lednu, a také nyní budovanou spojovací chodbu mezi výtvarným a tanečním pavilonem.

Přestavba tanečního pavilonu začala letos v lednu, předtím již stavbaři začali budovat spojovací chodbu, vše za 38,2 milionu korun. "Stavební práce zatím pokračují podle harmonogramu, nyní jsme zhruba v polovině," uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Stavbaři zatím udělali všechny demoliční práce, vyměnili okna, dodělávají instalace vnitřních rozvodů a chystají se dělat fasádu. V létě udělají omítky. Stavba chodby je závěrečné fázi.

Na podzim by dělníci měli položit speciální podlahy v tanečních sálech. "Jedná se o šest tanečních sálů. V pěti budou speciální pružné sportovní podlahy, v šestém sále určeném pro step bude nová vlysová podlaha, která musí být odolná nárazům a velké zátěži od stepařských okovaných bot," uvedl Řádek.

Na první etapu, během které už stavbaři opravili výtvarný pavilon, by měly navázat další dvě etapy rekonstrukce zahrnující stavbu čtyř objektů za odhadovaných více než 200 milionů korun.

Druhou etapu tvoří rekonstrukce a dostavba pavilonu populární hudby, rekonstrukce pavilonu klasické hudby a přestavba objektu pro kanceláře a zázemí školy. Pro tuto část by město chtělo na podzim vybrat v soutěži stavební firmu a práce zahájit začátkem roku 2024. Poslední etapou bude výstavba pavilonu se dvěma sály pro divadlo a hudbu, který nahradí současnou tělocvičnu. "Se zahájením třetí etapy se v případě pozitivního vývoje počítá v roce 2027," uvedla radnice.

O přestavbu školy se město neúspěšně pokusilo již v roce 2018. Práce tehdy ale nabraly značné zpoždění, a radnice se proto rozhodla smlouvu se stavební firmou Prima ukončit. Firma následně od kontraktu, jehož hodnota byla 200 milionů korun, sama odstoupila. Zdůvodnila to špatnou projektovou dokumentací předloženou městem. V březnu 2019 firma městu předala staveniště zpět. Radnice pak zahájila revizi celého projektu a stavbu začala chystat znovu.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz