Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Radary zachytily za tři týdny osm tisíc přestupků, nejvíce v Koutníkově ulici

24. 5. 2023

page.Name
Kamery a radary v květnu spuštěného inteligentního dopravního systému v Hradci Králové zatím zaznamenaly asi 8000 přestupků řidičů. Motoristy čekají sankce. Přes 80 procent přestupků se stalo na výpadovce směrem na Jičín v Koutníkově ulici, kde radar měří padesátku, ačkoliv o kousek dál je povolená rychlost 60 km/h. Radnice tam proto chce udělat změny v povolené rychlosti. ČTK to dnes řekl náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Systém řízení dopravy, za nějž město včetně nákladů šestiletého provozu zaplatí 331 milionů korun, je v plném provozu od 1. května. Obsahuje i takzvaný penalizační modul hlídající na osmi místech rychlost a na dvou místech jízdu na červenou. Podle předchozího odhadu by mělo město na pokutách vybrat zhruba 37 milionů ročně. Hlavním cílem systému, který město budovalo od poloviny roku 2021, je zlepšit plynulost a bezpečnost dopravy ve městě.

V Koutníkově ulici je podle Hlouška zřejmě problémem střídání povolené rychlosti 50 a 60 kilometrů v hodině, když radar měří na úseku s povolenými 50 kilometry v hodině. "To střídání se nám jeví trošku jako past na řidiče. Vyjednáváme zejména s policií a silničním správním úřadem, abychom tam udělali rychlost stejnou a minimalizovali přestupky. Pro nás není hlavním smyslem systému vybírání pokut, ale bezpečnější a plynulejší doprava," uvedl Hloušek. Nevyloučil, že v celém úseku by mohla být rychlost 60 kilometrů v hodině.

Seznam radarů v Hradci Králové:

 • Úsekové měření (oba směry)
  • Koutníkova ulice
  • ulice Antonína Dvořáka
 • Průjezd vozidel na červenou
  • Okružní ulice
  • Rašínova třída
 • Okamžité měření
  • u základní školy v Úprkově ulici
  • u základní školy ve Lhotecké ulici
  • u základní školy na třídě SNP
  • u točny Podzámčí ve Zborovské ulici
  • u kuklenského kostela na Pražské třídě
  • Pouchovská ulice u křižovatky s ulicí Pod Kopcem

Město také bude usilovat o to, aby se na silnice ke třem školám vrátilo omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině. Konkrétně se jedná o ZŠ SNP, ZŠ Úprkova a ZŠ Malšova Lhota. Od spuštění systému a zavedení hlídání rychlosti radary u škol nově platí maximální rychlost 50 kilometrů v hodině.

Radary či kamerami zaznamenaný přestupek nejprve dostane na stůl městská policie, která jej následně předá na magistrát na odbor přestupků. Radnice se již dříve na vyřizování pokut připravila a odbor přestupků posílila o čtyři lidi, na ekonomickém odboru vzniklo 1,5 úvazku.

Výnosy z pokut bude radnice podle Hlouška dávat zpět do zlepšování dopravy ve městě, například do cyklostezek. První přesnější vyhodnocení chodu systému radnice udělá za celý měsíc květen, uvedl Hloušek. Připomněl, že lidé své připomínky a náměty k fungování systému mohou dál radnici hlásit na adrese ids@mmhk.cz. 

Hlavní částí systému, jehož dodavatelem byla firma Cross Zlín, bylo osazení 34 křižovatek a čtyř přechodů pro chodce novými semafory se zabudovaným řízením dopravy. Z 12 kamerových bodů penalizačního modulu jsou čtyři pro úsekové měření rychlosti, a to v obou směrech v Koutníkově ulici a ulici Antonína Dvořáka. Dvě kamery hlídají v různých ulicích průjezd na červenou a šest radarů měří okamžitou rychlost. Radary nefungují současně, ale je nastaveno jejich střídání.

U vozidel MHD systém díky vzájemné komunikaci preferuje vozidla se zpožděním. Část vozidel hasičů a zdravotnické záchranné služby bude mít po instalaci speciálního komunikačního zařízení na semaforech absolutní preferenci. Systém dá zelenou autu záchranářů, ostatní auta budou mít červenou.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz