Sobota

30. září 2023

Nyní

13°

Zítra

14°

Svátek má

V Hradci vzniklo první Simulační centrum pro mimotělní oběh a ECMO v ČR

17. 5. 2023

page.Name
V areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) vzniklo Simulační centrum pro mimotělní oběh a terapii ECMO hradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jde o první zařízení v tomto rozsahu a komplexnosti v Česku. Novinářům to dnes řekli zástupci projektu. Centrum podle nich pomůže zvýšit kvalitu a bezpečnost postupů při srdečních operacích a rozšířit přístup k moderním terapiím, jakými jsou mechanické srdeční podpory a terapie ECMO. Na projektu spolupracovaly Kardiochirurgická klinika LF UK, FN HK a společnost Medtronic. ECMO je metoda, která může u pacientů v kritickém stavu na omezenou dobu podpořit funkci srdce i plic.

"Doškolování odborníků i výuka studentů vyžaduje moderní a stále sofistikovanější metody. Simulace fyziologických nebo patologických stavů a kritických situací pomáhají bezpečným způsobem při nácviku jednotlivých terapeutických postupů. Tyto výukové metody jsou dnes využívány stále častěji a ukazují jasný trend do budoucna," uvedl děkan LF UK v Hradci Králové Jiří Manďák.

Podle ředitele FN HK Aleše Hermana význam hradeckého simulačního centra přesahuje regionální působnost nemocnice. "Má zásadní celonárodní, ba přímo přeshraniční význam. Očekáváme, že ho budou využívat nejen zájemci z ČR, ale i ze zahraničí," uvedl Herman.

Hlavním motivem založení centra bylo rozšíření možností edukace a zvyšování kvalifikace pro odbornou veřejnost a studenty lékařských oborů. "Podobně vybavené centrum zatím fungovalo nejblíže v Berlíně. Jsem proto přesvědčen, že o naše centrum bude mezi odbornou veřejností zájem, a plánujeme také další rozšiřování nabídky pořádaných kurzů," uvedl vedoucí Oddělení mimotělního oběhu a podpůrných systémů Kardiochirurgické kliniky LF UK a FN v Hradci Králové Martin Volt.

Vybavení nového Simulačního centra umožňuje simulovat vitální funkce pacienta před, během a po srdeční operaci, nacvičovat jednotlivé kroky vedení operace, zapojování a řízení jednotlivých přístrojů a současně vyhodnocovat správnost a kvalitu jednotlivých úkonů bez rizika ohrožení pacienta. Významně se tím zvyšuje bezpečnost operací skutečných pacientů, uvedli zástupci projektu.

Den otevřených dveří centra je naplánován na čtvrtek 18. května od 7:30 do 14:00. V provozu budou simulátory i další technologie, jejichž činnost budou připraveni komentovat odborníci z Kardiochirurgické kliniky LF a FN HK.

Státní FN HK je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 pracovišť. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

ČTK
Foto: FN HK