Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci začala výsadba letniček. Ozdobí sady, náměstí i hřbitovy

23. 5. 2023

page.Name
S výsadbou více než 50 tisíc letniček začaly minulý týden pracovnice střediska městské zeleně Technických služeb Hradec Králové. V plné kráse si budou budou moci Hradečáci letničkové záhony užít zhruba od konce června. Nejvyšší počet letniček bude tradičně vysazován v Jiráskových sadech, ozdobí ale i další místa po celém Hradci. Například Ulrichovo a Masarykovo náměstí nebo areály hradeckých hřbitovů.

Téměř 54 tisíc kusů květin v 31 druzích zkrášlí tento rok záhony nejen v centru města Hradec Králové. Největší zastoupení budou mít na záhonech petúnie (téměř 20 tisíc kusů), begónie (téměř 16,5 tisíc kusů) a afrikány (téměř 6 tisíc kusů). 

"Jedná se o sorty, které jsou s ohledem na městkou zátěž spolehlivé a dlouhodobě osvědčené. Použity budou do většiny záhonů ve městě. Do tradiční květinové výsadby jsou i letos zařazeny některé novinky, které bude možné shlédnout především na záhonech v Jiráskových sadech, na Ulrichově náměstí a na záhonu na Masarykově náměstí. Půjde hlavně o nové odrůdy petúnií. Nejvyšší počet letniček bude tradičně vysazován v Jiráskových sadech, a to celkem 22,8 tisíce kusů. Smíšený letničkový záhon na Masarykově náměstí bude letos barevně laděn do odstínů červené přes růžovou až po bílou. Pro vylepšení celkového kontrastu bude záhon doplněn letničkami s tmavými květy a listy," informovali o detailech Technické služby Hradec Králové na svých webových stránkách. 

Výsadby letniček budou tradičně zdobit i královéhradecké hřbitovy a vybrané pomníky. Kompletní výsadba letniček na území města potrvá zhruba tři týdny, hotov by tak mělo být na začátku června. V plné kráse si pak budou moci občané Hradce Králové letničkové záhony užít zhruba od konce června, kdy budou vysazené rostliny již zakořeněné, povyrostlé a rozkvetlé. Na přiloženém videu se můžete podívat, jak vypadaly rozkvetlé letničky v loňském roce. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TSHK