Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V katedrále Svatého Ducha se od 17 hodin koná zádušní mše za Soňu Červenou

16. 5. 2023

page.Name
Dnes v 17 hodin se v katedrále Svatého Ducha uskuteční rozloučení se světovou operní pěvkyní Soňou Červenou. Zádušní mši svatou bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál, bohoslužbu hudebně doprovodí Filharmonie Hradec Králové. Po pohřebních obřadech bude zesnulá Soňa Červená uložena do rodinné hrobky na hradeckém hřbitově na Pouchově. Pohřeb je veřejný.

"Bohoslužbu v katedrále hudebně doprovodí Filharmonie Hradec Králové, zazpívá světová operní pěvkyně Gabriela Beňačková. Až bude rakev opouštět katedrálu, rozezní se zvon Augustin, který je zavěšen v Bílé věži. Po pohřebních obřadech bude zesnulá Soňa Červená uložena na hradeckém, pouchovském hřbitově do rodinné hrobky Červených, nebude to dříve než v 18:30," řekl ČTK hradeckého biskupství Pavel Jakub Sršeň. 

Královéhradecký zvon Augustin je třetím největším v České republice. Většinou zní při církevních a státních svátcích a událostech důležitých pro město. Živý přenos z veřejné mše svaté začne také v 17 hodin na TV Noe.

Už od dopoledne se mohou lidé naposledy přijít rozloučit se Soňou Červenou na jeviště Národního divadla v Praze. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno od 10:30, kdy bude možné poklonit se u rakve a položit květinové dary. Červená zemřela 7. května v Praze ve věku 97 let. Zástupci kulturní scény na ni vzpomínají jako na mimořádnou umělkyni a výjimečného člověka.

Soňa Červená, která byla dcera známého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného a jejímž pradědečkem byl proslulý královéhradecký výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václav František Červený, se narodila 9. září 1925 v Praze. Začínala v divadle. V Osvobozeném divadle byla po druhé světové válce první Káčou v muzikálu Divotvorný hrnec Voskovce a Wericha.

Po své emigraci z totalitního Československa Červená v 60. letech zpívala ve významných světových operních domech. V San Francisku byla 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen. Tu zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát. Vedle zpěvu se Červená uplatnila i jako herečka.

V roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin jí v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) udělil titul Dáma české kultury.

Významných ocenění se Soňa Červená dočkala i v Hradci Králové, kde se sice na rozdíl od svého otce nenarodila, přesto k němu měla velmi blízký vztah. Velmi často zde vystupovala a významně se například také přičinila o to, že se hradecká filharmonie po dlouhých letech dočkala nových varhan. V roce 2012 získala jako vůbec první žena čestné občanství města Hradce Králové. Stala se také laureátkou nejvyššího hradeckého ocenění, Ceny dr. Františka Ulricha. Na Soňu Červenou dnes zavzpomínala současná hradecká primátorka Pavlína Springerová. "Význam práce paní Červené dokázal Hradec oceňovat již za jejího života a její odkaz bude připomínat i do budoucna," uvedla mimo jiného primátorka. Soňa Červená byla také pravnučkou věhlasného královéhradeckého vynálezce a výrobce žesťových nástrojů Václava Františka Červeného,

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Biskupství Královéhradecké